Databáze českého amatérského divadla

Opony: Brno, Divadlo Na Veveří, opona Tři můzy, autoři V. A. Hrska a K. R. Schönborn (Špetička) 1921

Autor: V. A. Hrska a K. R. Schönborn (Špetička)
Vročení: 1921
Motiv: Tři múzy
Brno, Na Veveří, opona Hrstka, komentář Křópal, 1921
Text: Stréček Matěj Křópal z Břochovan o nově vemalovanym Starym divadle (10 . 9. 1921)

Tož teda do Staryho divadla se de hrobéma vratama jak do gronto. Mosite jit potom furt rovno, direktión za nosem až přendete do drohéch, toplovanéch, skleněnéch dveří a pak jož ste ve foajéro – tam kde se ledi v přestávkách procházijó a te komštýře drbó. A tento foajér je letos na dobro v inšim kabátě. Na modro, na žloto a všelijaky vékrese! Malovale to dva novi divadelni maliři. Ten hlavni se menoje Hrska a ten drohé Schönborn, ale sleši pré take na mino Špetička. Obá só ešče mladi chasnice, klobóke podlivá móde a bote do špičke. A tož – abech neplkal dloho! – Ten Hrska s tém Špetičkó namichale potynko barev a chrst tém na zeď. Převládá barva modrá. Hrská pré miloje modró barvo, nosi e modry pančuche, modró mašlo a e na Štědré deň mivá pré nérač kapra na modro. – V hlečiščo Vás překvapi toze pěkná nová opona. Zas do modra! Na té oponě só vemalovany tře žensky, s odpoščenim jak jich Pánbu stvořel. Ta přostřední pré znamená "Vzkvétající město Brno". Má v roce žezlo, z keryho rostó lepovy léstke na znameni, že v Brně sme pánama me Češi. Te drohy dvě žensky só tak zvany Múze, - tož teda patrónke komšto. Ta jedna s tó harfečkó znamená patrónko mozeke a ta drohá patrónko činohre. Je to toze pěkně vemalovany, ale meslel sem si, že té jedné, kerá je načesto z předko namalovaná, muhle ten pan maliř namalovat nejakó zástěrko, protože debe to viděla Marejána, jakžev be mně do divadla nepostila. – Pro mó osobo to nevadi.

V zado za tema ženskéma na oponě só vemalovany mračna a jeden chetré člověk na to přešil, že te mračna znamenajó te slébeny subvence. Boď bodó pršet penize a lebo jich větr rozežene, ale pak take bode to brněnsky oměni viset v luftě, jak te dvě žensky e s tém "Vzkvétajícím Brnem". – Nechal sem se uniformovat o tem maléřo Hrskovi. Bel pré na cestách v celym světě – v Pařižo a take si zajel až do Amerike, (ešle po lodi nebo v hadropláně to teda nevim) – ale jisty je, že viděl na vlastni oče indiánsky dědine. Se štětečkó se očel zacházet v Praze a bel ož divadelnim maliřem. – Celé vnitřek Staryho divadla tož teda je celé nové e ty všecky světylka só novy a dež se to všecko rozžehne, tož div člověk neoslepne. – Brňákum to stary divadlo přeroste ešče bléž k srco! – Bodó se tam hrávat operete a činohre. O operetě Vám mosim napsat jednó extrapismo, protože mě dopaluje, že nekeři očence na opereto furt nadávajó a protože já o té věce mám svůj náhled a ten je jedině správné! – Šak si to v nekerym přištim numeře povime. S Bohem! –

Zdroj: http://www.ndbrno.cz/online-archiv/strecek-matej-kropal-z-brochovan-o-nove-vemalovanym-starym
Historické užití:
Staré divadlo Na Veveří

Související Pojmy

Související Obrázky

Brno, Divadlo Na Veveří, opona Tři múzy, Hrska 1921, nezvěstná


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Brno, Divadlo Na Veveří, opona Tři múzy, Hrska 1921, nezvěstná