Databáze českého amatérského divadla

Opony: Praha, Divadlo Jiřího Wolkera, návrh opony k inscenaci hry Modrý pondělek, autor Jan Sládek, 1960, depozitář NM Praha

Autor: SLÁDEK, Jan
Rozměr: 660 x 450 mm
Vročení: 1960
Motiv: výjev ze hry - pochodující vojsko vedené trubačem a praporečníkem
Návrh opony Jana Sládka pro inscenaci hry Thomase Dekkera Modrý pondělek (Ševcovské posvícení) v Divadle Jiřího Wolkera Praha, premiéra 20. XII.1960, režie Vladimír Adámek.

---

Návrh opony k inscenaci hry alžbětinského dramatika Thomase Dekkera Modrý pondělek (Ševcovské posvícení) v pražském Divadle Jiřího Wolkera představuje v díle Jana Sládka typ tradičního pojetí opony jako malovaného obrazu s výjevem ze hry. Bez dalšího architektonického orámování zde před pozadím pozdně středověkého městečka v plné šíři z pravého portálu k levému kráčí pochodující vojsko vedené trubačem a praporečníkem.
Provedení upomíná na Sládkovo dílo grafické, provedení je v podstatě realistické, hrubé, postavy jsou mírně karikovány (hra je komedií).
V pravém horním rohu je scénická poznámka: „Opona přes celou scénu, rozhrnuje se od pravého portálu směrem doleva (...)“. V levém horním rohu měřítko – 1:10.

(Mgr. Jakub Synecký, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
Návrh opony pro Divadlo Jiřího Wolkera v Praze
Současné užití:
Sbírka Národního muzea Praha, Česká republika, H6D-12032 / - S-XI c- 3 b -
Majitel/umístění:
Praha, Národní muzeum
Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
Tematická skupina:
scénografie představení

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha, Divadlo Jiřího Wolkera, SLÁDEK Jan návrh opony Modrý pondělek, 1960


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha, Divadlo Jiřího Wolkera, SLÁDEK Jan návrh opony Modrý pondělek, 1960