Databáze českého amatérského divadla

Opony: Praha, Národní divadlo, návrh opony k inscenaci hry Fidlovačka, autor František Tröster, 1962, depozitář NM Praha

Autor: TRÖSTER, František
Rozměr: 480 x 370 mm
Vročení: 1962
Motiv: kytice
Návrh Františka Tröstera na oponu k inscenaci hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka pro Národní divadlo Praha, barevné křídy 480 x 370 mm, prem. 20. IV. 1962, režie Ladislav Boháč.

---

Návrh opony Františka Tröstera pro Tylovu Fidlovačku na Národním divadle v Praze z roku 1962 se vrací k pojetí opon ze 40. let pro Vinohradské divadlo. Opět se jedná o svižnou, skicovitou kresbu na tmavém – tentokráte modrém – papíře (480 x 370 mm). Namísto dřívějších skic kulis či architektonizovaného nábytku, či pozdějších nefigurativních kompozic, vzdáleně upomínajících scénické objekty, však celou plochu vyplňuje pestrá kytice ve váze, která má pouze jednoduché pravoúhlé orámování.
Neproblematický charakter Tylovy hry zde Tröstera vedl k vytvoření překrásného květinového zátiší, odvolávajícího se jak na kontinuální tradici české malby tohoto žánru, tak na nový zájem malířů o toto tradiční téma.

(Mgr. Jakub Synecký, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
Návrh opony
Současné užití:
Sbírka Národního muzea Praha, Česká republika, H6D-9273 / - S- XX c- 1 a -
Majitel/umístění:
Praha, Národní muzeum
Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
Tematická skupina:
scénografie představení

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha, Národní divadlo, TRÖSTER František návrh opony pro Fidlovačku, 1962


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha, Národní divadlo, TRÖSTER František návrh opony pro Fidlovačku, 1962