Databáze českého amatérského divadla
Opony: Praha, Městské divadlo na Královských Vinohradech, návrh opony k inscenaci hry Strakonický dudák (1), autor Karel Svolinský, po roce 1945, depozitář NM Praha
Autor: SVOLINSKÝ, Karel
Rozměr: 170 x 210 mm
Vročení: 194x
Motiv: místa děje Tylovy hry Strakonický dudák
Návrh Karla Svolinského na oponu k inscenaci hry Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, po r. 1945 (nerealizováno).
---
Karel Svolinský (1896-1986) byl kreslíř a grafik nezaměnitelné poetiky. Jako scénograf se začal uplatňovat od roku 1942. O rok dříve zemřel jeho učitel František Kysela, reprezentant zakladatelské generace české scénografie. Svolinský byl za změněné atmosféry doby předními režiséry chápán jako Kyselův nástupce, a vše nasvědčuje tomu, že i sám sebe takto chápal. Podílel se především na válečném provedení cyklu Smetanových oper. Oproti Kyselově někdy robustnějšímu pojetí uplatňoval ale pro něj typické zjemnění a poetizaci, zejména v důrazu na jemnou grafickou linku svých návrhů. Jako scénograf malířsky vyškolený kladl důraz především na kostymní složku inscenace, kde to bylo možné, tam historické kostýmy pohádkově stylizoval.
Svůj osobitý poetický projev nemusel v době poválečné nijak zásadně měnit.
Dva zachované náčrty opon pro neprovedenou inscenaci Strakonického dudáka ve Vinohradském divadle, jeden výrazně skicovitý, patrně pracovní skica, druhý propracovanější, dokládají Svolinského kvality v plné síle. Propracovanější návrh ukazuje pohled na vesnici, druhý staví do kontrastu vesnické stavení na levé straně a zběžně nahozenou dekorativní architekturu s motivem kolonády na straně druhé, zřejmě odkaz na orientální kiosky Švandova tureckého putování. Oběma návrhům ovšem dominuje motiv široce rozložitého stromu, na němž sedí pták, nepoměrně velký v porovnání s architekturou scenérie. Tento motiv je pro Svolinského dílo takřka emblematický.
Na větším výjevu je v horní části přikreslen prospekt stavení a dvojice ptáčat v kleci. Zběžné črty tužkou na obou listech (210 x 170 mm) naznačují polohu portálu, v jednom případě pravoúhlého, v druhém lunetové podoby.
(Mgr. Jakub Synecký, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
Návrh opony
Současné užití:
Sbírka Národního muzea Praha, Česká republika, H6D-4077 / - S-XI d- 6 d -
Majitel/umístění:
Praha Národní muzeum
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.