Databáze českého amatérského divadla

Opony: Mnichovo Hradiště, radnice, motiv nezjištěn, Eduard a Václav Ningr, 186x

Autor: Eduard a Václav Ningr
Vročení: 186x
Motiv: nezjištěn
Jak vypadal divadelní sál v prvním patře radnice, popsal ve svých vzpomínkách František Mendík: „Byl to menší sál, v průčelí bylo jeviště s pěkným portálem a oponou malovanou malíři a divadelními ochotníky bratřími Eduardem a Václavem Ningrem. Pod zvýšeným jevištěm, které mělo pěkné kulisy i sufity, uprostřed pak budku pro nápovědu, byla v přízemí umístěna hudba. Hned za hudbou byly postaveny židle v řadách jako místa první, za těmito asi po třech řadách následovala místa druhá a na lavicích místa třetí. Sedadla sahala až ke galerii, která byla vzadu sálu postavená, a pod galerií byla místa k stání (…).“
Muzeum města Mnichovo Hradiště: F. MENDÍK, Vzpomínky I, s. 38–39.
Ex: PROCHÁZKOVÁ, Lenka: Divadelní život v Mnichově Hradišti 1835 – 1918. Bakalářská práce. Hradec Králové 2013, s. 18.

1892 - Se zbouráním staré barokní radnice a likvidací divadelního sálu vyvstala řada organizačních prací. Protože se počítalo se stavbou většího divadla, než bylo to stávající, byly staré prospekty, kulisy a sufity pro mnichovohradišťské ochotníky nepoužitelné. Dekorace však byly v dobrém stavu, a tak se je místní herci rozhodli zpeněžit. Po otištění inzerátů v Jizeranu a Národních listech se ozvali členové ochotnického spolku z Kopidlna, kteří za částku 200 zlatých „dekorace stávající z 9 zadních prospektů (…), jakož i přední opony s kulisami portálními i boudou pro nápovědu“ odkoupili.
Inzerát DS Tyl, Jizeran 8/51, 25. 6. 1892, s. 8.
Ex: PROCHÁZKOVÁ, Lenka: Divadelní život v Mnichově Hradišti 1835 – 1918. Bakalářská práce. Hradec Králové 2013, s. 31.
Bibliografie:
PROCHÁZKOVÁ, Lenka: Divadelní život v Mnichově Hradišti 1835 – 1918. Bakalářská práce. Hradec Králové 2013, s. 18, 31.
Uložení dokumentace:
Muzeum města Mnichovo Hradiště: F. MENDÍK, Vzpomínky I, s. 38–39.
Historické užití:
sál v radnici
Současné užití:
neexistuje
Majitel/umístění:
neexistuje
Fyzický stav:
neexistuje, jen informace
Tematická skupina:

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':