Databáze českého amatérského divadla

Opony: Mladějovice, jeviště DO Svazu dobrovolných hasičů v hostinci U Balounů, opona s drapériemi, autor Jindřich Boška, 1934, KD

Autor: Jindřich Boška
Rozměr: 470 x 260 cm
Vročení: 1934
Motiv: draperie
1934 malíř divadelních dekorací Jindřich Boška z Vlachova Březí uvádí v Seznamu vytvořených dekorací 1924 – 1958, že vybavil dekoracemi a oponou jeviště divadelního kroužku hasičů v Mladějovicích

Mohutný harlekýn. Roztažená červená (bordó) draperie překrývá roztaženou zelenou draperii. Uprostřed zůstává obraz spuštěné bílé draperie.
Dolní čtvrtina opony značně poškozená.Pro vystavení v sále bývá zakryta.
Dokumentujeme jednak podobu při vystavení, jednak skutečný stav opony 2012.

2012 Vladímír Riederer:
Původní oponu ještě máme, ale nepoužíváme ji při představeních, protože je již po těch letech a různých stěhováních značně opotřebovaná. Máme ji uloženou a vystavujeme ji každoročně v březnu při konání divadelní veselice, což je taneční zábava s programem v místním Pohostinství.
Na fotografiích z divadelních plesů zachycen obraz opony. Z celé opony jsou vidět asi 3/4, ta spodní čtvrtina je již špatná - barvy jsou ošoupané a plátno je na některých místech potrhané a děravé. Zřejmě dřívějším častým používáním a také tím, jak byla uskladněná stočená, když se přestala používat. Od roku 1971 používáme klasickou zatahovací sametovou oponu.

130521 Vladimír Riederer:
Opona je již částečně poškozená dřívějším používáním. Ve spodní části je barva značně ošoupaná a opona je někde i protržená. Máme ji uloženou v depozitáři. V současné době jsme rekonstruovali naši divadelní scénu a chtěli bychom oponu vystavit v hledišti na stěně jako dekoraci. Abychom ji nemuseli zkracovat, chtěli bychom ji restaurovat.

2014 opona je trvale zavěšena na zadní stěně rekonstruovaného divadelní sálu v bývalé místní škole.

---

Malíř divadelních dekorací Jindřich Boška z Vlachova Březí uvádí v Seznamu vytvořených dekorací 1924-1958, že vybavil v r. 1934 dekoracemi a oponou jeviště divadelního kroužku hasičů v Mladějovicích (dnes místní část obce Čejetice na okr. České Budějovice). Jeho opona o rozměrech 470 x 260 cm, byť ve spodní části značně poškozená, se dochovala dodnes a je používána jako dekorace při divadelních veselicích organizovaných souborem Skupa při Kulturním výboru obce Čejetice.
Autor opony rezignoval na ideové figurální, krajinné a vlastně jakékoliv výpovědní motivy a namaloval bohatou iluzivní drapérii, jejíž vrchní část připomíná část portálu bez postranních částí či harlekýn anebo rámovanou kulisu, z níž je drapérie vyvěšena.
Zajímavé je použití barevné škály, kdy dominantní červená barva je v druhém plánu následována zelenou, což je komplementární barva červené, tedy vlastně její barevný negativ. Uklidňující bílá se slabým lemem je rozverně nařasená tak, jako by se měla každou chvíli zdvihnout a odhalit skrývající se tajemství.
Období, kdy byla opona vytvořena, patřilo ve výtvarném umění i v divadle k těm velmi novátorským a dynamickým. V Boškově oponě se to nikterak neprojevuje. Taková období potřebují i malé oázy klidu. Takže tady ji máme.

(Mgr. Pavel Purkrábek, červenec 2016 / PhDr. Milan Strotzer, srpen 2016 (1. odstavec) - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Bibliografie:
CHMELÍK, Jan: Po cestách domova, vydala obec Čejetice 2013, s. 65 (obrázek se základními údaji)

Zavřelová, Marta : Současné amatérské divadelní soubory jižních Čech
Uložení dokumentace:
2014 fotodokumentace Jiří Němec
Historické užití:
jeviště divadelního kroužku hasičů, používána do 1971,
Současné užití:
KD Mladějovice, trvale umístěna jako dekorace v sále
Majitel/umístění:
Divadelní soubor Skupa, Mladějovice
Fyzický stav:
existuje, vystavena
fyzický stav nutné restaurování
Tematická skupina:
draperie
Informátoři:
Vladimir.Riederer, DS Skupa

Související Pojmy

Související Obrázky

CHMELÍK, Jan: Po cestách domova, s. 64, 2013
Mladějovice, opona, dolní část zakryta, stav 2011
Mladějovice, opona, instalována v sále, dolní část zakryta, stav 2011
Mladějovice, sál, opona, draperie, J.Boška, 1934
Mladějovice, Skupa, detail opony, draperie, autor Jindřich Boška, 1934
Mladějovice, Skupa, detail opony, draperie, autor Jindřich Boška, 1934
Mladějovice, Skupa, opona, draperie, autor Jindřich Boška, 1934


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Mladějovice, Skupa, opona, draperie, autor Jindřich Boška, 1934
Mladějovice, Skupa, detail opony, draperie, autor Jindřich Boška, 1934
Mladějovice, Skupa, detail opony, draperie, autor Jindřich Boška, 1934
CHMELÍK, Jan: Po cestách domova, s. 64, 2013