Databáze českého amatérského divadla

Opony: Praha, Armádní umělecké divadlo, opona k inscenaci Pan Kobkán vdává dceru, autor Adolf Hoffmeister, 1953, doložena kresbou v PNP Praha

Autor: Adolf Hofmeister
Vročení: 1953
Opona k inscenaci pražského divadla Emila Františka Buriana (v letech 1951-1955 existujícího pod názvem Armádní umělecké divadlo) - Burianova dramatizace prózy Jaroslava Haška: Pan Kobkán vdává dceru; premiéra 29. 5. 1953.

---

V roce 1953 uvedl Emil František Burian vlastní dramatizaci Haškovy povídky o panu Kobkánovi; dochovaná kresba A. Hoffmeistera představuje údajně oponu k tomuto představení.
Skvělý kreslíř a karikaturista Adolf Hoffmeister (1902–1972) se před válkou podílel na scénografii i textech pro Osvobozené divadlo; v padesátých letech, kdy spolupracoval s divadlem Emila Františka Buriana (tehdy Armádní umělecké divadlo), byl profesorem a rektorem VŠUP v Praze. Na návrhu v jeho nezaměnitelném stylu vidíme jistě titulní postavu hry v obležení dalších figur a rekvizit; panoptikální výjev se odehrává mezi rozhrnutými cípy draperie, snad rozhrnuté opony. Bez dalších dokladů není jasné, jestli byl výjev takto reprodukován na skutečné oponě, která by pak byla možná až příliš popisným doplňkem inscenace, nebo byl návrh spíše scénografickým návrhem převedeným alespoň zčásti do trojrozměrné podoby.

(Mgr. Jiří Bláha, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Uložení dokumentace:
Originál archiválie je uložený v Památníku národního písemnictví - literární archiv (PNP LA).

PNP D53-147-97
Historické užití:
Divadlo EFB v Praze - D 1954.
Současné užití:
foto v PNP

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha, Divadlo EFB - Armádní umělecké divadlo, Pan Kobkán vdává dceru, opona, A.Hofmeister, 1953


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha, Divadlo EFB - Armádní umělecké divadlo, Pan Kobkán vdává dceru, opona, A.Hofmeister, 1953