Databáze českého amatérského divadla

Opony: Benešov u Semil, jeviště DS Jizeran v hostinci U Bachtíků, opona s draperií, autor neznámý, s.a., sál býv. hostince U Bachtíků

Autor: neznámý
Rozměr: 650 x 300
Vročení: s.a.
Motiv: Draperie
Opona je napnutá na plátně a měří 6,5 x 3 metry, přesně zapadá do daného jevištního prostoru. Není jasné, kdo je jejím autorem. V kronice ani v pečlivě vedených účtech není o nákupu opony ani zmínka. (Od roku 1913 do roku 1919 nejsou žádné zápisy a dodatečně o oponě nic zapsáno nebylo. Uvedeno je pouze, že v roce 1950 ochotníci zakoupili novou látkovou oponu.)

Opona je vlastně malovaná drapérie s třásněmi. .
Umístění a historické užití – tzv. Bachtíkův hostinec – Bachtíkovi byli velcí příznivci zdejších ochotníků. Spolek byl založen roku 1869, roku 1884 se jeviště z tzv. Šindelářova hostince přestěhovalo k Bachtíkům, kde zůstalo dodnes. Rodině byl objekt v restituci vrácen, roku 1995 jej prodali firmě Tandem s.r.o, která tu má velkoobchod s domácími potřebami.

Současné užití, majitel, fyzický stav - opona není majetkem firmy, stále patří divadelnímu spolku Jizeran. Ten si po prodeji objektu většinu zařízení odstěhoval, ale oponu nemá kam umístit. Naštěstí je vytažená až ke stropu a provozu velkoobchodu nijak nebrání. V sále se asi moc netopí, ale kvůli zboží tu musí přes zimu nějak temperovat, protože opona vypadá docela zachovaně.
(Dle informací Lenky Holubičkové.)

---

Opona o rozměrech 650 x 300 cm umístěná v sále bývalého tzv. Bachtíkova hostince je památkou na působení místního ochotnického spolku Jizeran. Ochotníci se sem přestěhovali v roce 1884 a je dost možné, že opona je z doby krátce po tomto stěhování, kdy bylo jistě nutné nové jeviště zařídit vším potřebným. Není ale možné vyloučit ani pozdější původ; zachované historické dokumenty však o oponě zatím mlčí.
Opona představuje variantu tradičního motivu, iluzivně malovanou dvojitou draperii. Přední červená opona se zlatými třásněmi je rozhrnutá do stran a odhaluje zadní, bílý závěs se zlatým lemem, v tomto případě bez další výzdoby. Malovaná draperie byla jistě levnější než figurální výjev nebo veduta města; ve větších divadlech se podobná opona někdy používala jako druhá, meziaktní opona za oponou hlavní s figurálním výjevem.
Draperie na benešovské oponě je poměrně konzervativně provedená, látka je řasená klidně, neobvyklé je pouze trochu nelogické odstupňování svislých částí s lemem po stranách. Jedinou zdobnější částí je historizující ornament v lemu červené opony nad třásněmi.
Potomci původních majitelů prodali objekt firmě Tandem s. r. o, která tu má velkoobchod s domácími potřebami. Divadelní spolek Jizeran si většinu svého zařízení po prodeji domu odstěhoval, ale oponu nemá kam umístit. Zůstala na svém místě vytažená ke stropu, kde provozu velkoobchodu zatím nijak nebrání.

(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Poznámka:
Foto Petr Holubička, 2011, upravil Jiří Němec, říjen 2014
Bibliografie:
Kolektiv autorů (editor Milan Strotzer): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017, s. 22. Komentář Jiří Bláha.
Historické užití:
sál hostince U Bachtíků
Současné užití:
hostinec prodán, opona zůstává v bývalém sále, dnes skladišti fyTandem s.r.o, která tu má velkoobchod s domácími potřebami
Majitel/umístění:
DS Jizeran
Fyzický stav:
existuje, uložena v depozitáři
Tematická skupina:
draperie
Informátoři:
Lenka Holubičková, Benešov u Semil

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Benešov u Semil, Jizeran, opona, draperie s třášněmi, autor Alois Otahal Držkov
Benešov u Semil, Jizeran, opona, draperie s třášněmi, autor neznámý
Benešov u Semil, Jizeran, opona, draperie s třášněmi, autor neznámý
Benešov u Semil, Jizeran, opona, draperie s třášněmi, autor neznámý
Benešov u Semil, Jizeran, opona, draperie s třášněmi, autor neznámý
Benešov u Semil, sál hostince U Bachtíků, detail opony řasení, a. neznámý, s.a.
Benešov u Semil, sál hostince U Bachtíků, uložení opony ve skladišti, a. neznámý, s.a.


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Benešov u Semil, Jizeran, opona, draperie s třášněmi, autor Alois Otahal Držkov
Benešov u Semil, sál hostince U Bachtíků, uložení opony ve skladišti, a. neznámý, s.a.