Databáze českého amatérského divadla

Opony: Letohrad, rodinné loutkové divadlo pana Hatky, opona Sněhurka a sedm trpaslíků, autor Hatka? či Ant. Kilian?, 50. léta 20. stol., MLK Chrudim

Autor: Hatka ? či Antonín Kilian ?
Rozměr: 83 x 59
Vročení: 195x, 196x
Motiv: Sněhurka a sedm trpaslíků
Rodinné loutkové divadlo, domácí výroba.
Opona - olej na plátně.

Rodinné loutkové divadlo pana Hatky z Letohradu na okr. Ústí nad Orlicí je typickou ukázkou domácího stolového loutkového divadla, jaké si zhotovovali nadšení výtvarní diletanti pro potěšení dětí určité rodiny či přátelského okruhu. Opona tohoto domácího divadélka s námětem Sněhurka a sedm trpaslíků odpovídá tendencím první poloviny 20. století, které přerůstaly i do dalšího období, kdy divadélko v roce 1952 vzniklo, a jejichž snahou bylo povzbudit malé obecenstvo před začátkem představení líbivými obrázky ze známých pohádek a probudit jejich představivost. V mnoha případech, tak jako i na této oponě neznámého autora o rozměrech 83 x 59 cm, nechyběl hravě groteskní tón, kterým jsou pojatí v disneyovském stylu trpaslíci s velkými nosy, rty apod. Nápadné je, jak její autor kresbou napodobuje Disneyho postavičky, ale v barevném provedení se od nich poněkud liší (především v kostýmu Sněhurky, kde místo tmavě modrého živůtku a světlomodrých rukávků s červenou ozdobou ve filmu, namaloval tmavě červený živůtek a žluté rukávky s modrou ozdobou). Stejný posun barevného ladění použil i loutkář Antonín Kilian z nedalekého Horního Jelení na své oponě z roku 1939. Podle celkového stylu i barevného ladění se nabízí otázka, zda se nejedná o stejného autora. Opona je dnes uložena v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi.
(doc. Mgr. Alice Dubská, CSc., květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Poznámka:
.
Historické užití:
195x, 196x rodinné loutkové divadlo p. Hatky
Současné užití:
2009: fond Muzea loutkářských kultur v Chrudimi
Majitel/umístění:
Muzeum loutkářských kultur, Chrudim, inv.č. SC 3309
Fyzický stav:
existuje, uložena v depozitáři
Tematická skupina:
Pohádky

Související Obrázky

Letohrad, Hapkovo rodinné loutkové divadlo, domácí výroba
Letohrad, Hapkovo rodinné loutkové divadlo, domácí výroba


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Letohrad, Hapkovo rodinné loutkové divadlo, domácí výroba
Letohrad, Hapkovo rodinné loutkové divadlo, domácí výroba