Databáze českého amatérského divadla
Opony: Ratiboř (Chyšky), sál hostince, opona Libušino poselství k Přemyslu Oráčovi, autor Rudolf Stibor, 1925, KD
Autor: Rudolf Stibor, místní malíř - samouk
Rozměr: 345 x 235 cm
Vročení: 1925
Motiv: Setkání LIbušina poselství s Přemyslem Oráčem.
Pověst o Přemyslu Oráči viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Přemysl_Oráč
Opony s Přemyslem Oráčem, jak se jejich obrazu všeobecně říkalo, byly rozšířeny i v Čechách, jak jsem se o tom přesvědčil v roce 1973 v horské vísce Ratiboři na Písecku. Tam tato opona visela jako dekorace na stěně v sále hostince a byla upomínkou na někdejší slávu ochotnického divadla této vísky. Maloval ji místní malíř-samouk Rudolf Stibor v roce 1925. Byla renovována a nyní je umístěna v kulturním domě.
VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Vlastivědný věstník moravský roč. 41, 1989, č. 1. Vydáno též jako separát. kART
Na náš dotaz odpověděl starosta obce Ing. Miroslav Maksa 5.4.2012:
Na základě Vašeho e-mailu, jsme zjistili, že opona v Ratiboři existuje. Rada obce se rozhodla oponu zrestaurovat a pak bude vystavena v kulturním domě v Ratiboři.
Malíř-samouk komponoval obraz Libušina poselství nezávisle na cizích vzorech, svérázným, ale vlastním rukopisem vytvořil velmi zajímavé dílo.
Přístup obce k památce je příkladný.
---
O divadelním životě v Ratiboři u Milevska, spadající dnes pod nedaleké Chyšky, není nic známo. Jediným, zato výmluvným dokladem o tom, že se zde divadlo hrálo, je opona o rozměrech 345 x 235 cm s oblíbeným námětem Libušina poselství k Přemyslu Oráčovi. Rudolf Stibor, místní malíř-samouk, vytvořil svérázným naivním stylem pozoruhodné dílo. Při jeho kompozici se přinejmenším vzdáleně inspiroval obrazem Josefa Mathausera z jeho oblíbené série historických výjevů, kterou ovšem pro své potřeby zjednodušil a přepracoval (kromě celkového rozvrhu napovídají použití Mathauserovy předlohy i některé detaily, jako např. linie obzoru mezi Přemyslem a poselstvem).
Výjevu chybí typické rámování malovanou draperií nebo dekorativní bordurou, což by mohlo vzbuzovat pochyby o účelu obrazu, ale stopy po uchycení spodního okraje na závěsnou tyč se zdají být přesvědčivým dokladem divadelního využití plátna. Podle svědectví ze začátku 70. let visela tehdy opona na stěně sálu; později byla po opravě zavěšena v místním kulturním domě.
(Mgr. Jiří Bláha, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Bibliografie:
VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Vlastivědný věstník moravský roč. 41, 1989, č. 1. Vydáno též jako separát.
Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 86
Historické užití:
jeviště v sále hostince
Současné užití:
v depozitáři OÚ Chyšky
Majitel/umístění:
Obec Chyšky
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.