Databáze českého amatérského divadla
Geografické celky: Detroit
Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem. Typ geografického celku: Obec
Nadřazený celek: Michigan První zpráva: 1859
Národní život Čechů v Detroitu započal založením Slovanské lípy v roce 1857. Mezi její zakladatele patřili Vojtěch Bluma, Josef Kastl, Kudrle, Holub, Václav Dušek, Václav Pfeifer, Kubička, Jan Paula, Novák a další, na které si už nemohu pamatovat. Po mém návratu do Detroitu z La Peer v roce 1859 jsem přistoupil také ke Slovanské lípě, která se neustále zvětšovala, neboť neustále přibývalo krajanů a zdárně tak pokračovala v národním působení. V tom roce byly objednány za několik dolarů české knihy skrze pana Náprstka v Praze. Poslal nám 40 knih k založení naší knihovny. Knihy ovšem byly zaslány na Slovanskou lípu do Milwaukee, kam zásilka i přišla, a odtamtud jsme je nemohli dostat, neboť tam žádný spolek nebyl. Dlouho jsme si o tom dopisovali se Slovanskou lípou v Milwaukee, která si chtěla knihy nechat, přestože jsme jí dokazovali, že jsme je zaplatili panu Náprstkovi. Když jsme se rozhodli, že budeme žalovat spolek za odcizení knih, nebo budeme požadovat po panu Náprstkovi peníze zpět, zaslali nám bednu s knihami zpět. Spolek vzkvétal rok od roku. Zavedli jsme dobré stanovy. Pořádali jsme české zá-bavy, besedy s deklamacemi a zpěvem, plesy, výlet a podobné. Všichni jsme byli spokojení. Poté jsme založili českou nedělní školu pro naše děti, v níž první učitelé byli František Pospíšil, František Šindelář a pan Plansker. První divadlo jsme pořádali na jevišti, které jsme si sami zbudovali. Hrálo se „Jeden z nás se musí oženit“, účinkovali: pí Barb. Gregorová (roz. Pospíšilová), sl. Antonie Pospíšilová (nyní pí. Šindelářová), pí Františka Šindelářová a p. Havlíček (nyní v Clevelandu). Měli jsme pěknou mladou společnost, mladé dívky a mládence, kteří pěkně deklamovali, české hudebníky, a tak nám nic nescházelo. Na školní zkoušky se vždy dostavilo čestné obecenstvo a naší zábavě se těšil každý – mladý i starý. Později se hrávalo divadlo na dalších sjednaných jevištích. Představení byla vždy četně navštěvována. V r. 1862 byl vytvořen druhý spolek Slovanské lípy, který se více uchyloval k náboženství, ovšem netrval dlouho a rozpadl se. Poté se utvořil spolek Budivoj, který trvá dodnes. Slovanská lípa se připojila k řádům Č.S.P.S. Měli jsme tu také pěvecký spolek, který několik let pouze živořil. Ujal se ho p. Kozák a učinil jej spolkem dokonalým. Následně si 12 mladíků utvořilo spolek Sokol pod jménem J. K. Tyl a zdárně pokračovali. Měli vlastní místnost, v níž zakrátko postavili jeviště takové, že se vyrovnalo všem jiným. Stejně tak divadelní šatna byla velmi dokonalá. Spolek Budivoj se spojil se Sokoly pod jménem „Budivoj“. Několik nespokojenců se ale odtrhlo a založilo též spolek „Budivoj“ a soudilo se o majetek starého spolku. Obě strany si působily veliké výlohy. Jsou zde ještě dva spolky zvané „Havlíček“, které zdárně prospívají. Česká nedělní škola je plně obsazena a má vybranou školní českou knihovnu. Je znát, že všude vzdělání a osvěta panuje a prospívá.
Bibliografie:
NĚMEC, Jiří: 150 let krajanského ochotnického divadla v USA 1868 - 2018
Prodaná nevěsta v Detroit. Krajan 4, 1935, č. 18, s. 7.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.