Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Diváky

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Břeclav
Nadřazený celek: Jihomoravský kraj
První zpráva: 1914
1914 První doložené div. představení spolek Omladiny.
ODi pod různými organizacemi, zejména Sokol a Hasičská jednota.
1921 Sokol Maryša. Povolení k provozování udělil Alois Mrštík. Do té doby Mrštíkové neměli zájem uvádět toto drama na ochotnických scénách, ale nakonec snahy ochotníků tolerovali, tak i v Divácích. (Mrštík, A. 1861-1925, prozaik a dramatik. Autor románové kroniky Rok na vsi; s bratrem Vilémem, 1863-1912, napsal div. hru Maryša, patřící k vrcholům realistického dramatu 19. stol.)
Po únoru 1948 DS OB.
Činnost zanikla v 60. letech 20. stol.

Po osmadvacetiletém životě měla Maryša ve své rodné dědině - no, jak to jinak říci? - měla svou premiéru. Dosud vždycky se tomu autoři i autor zbylý ubránili. Nemohli a nechtěli si Maryšu nijak vmyslit na malé jeviště. Ale tentokrát? Přepadli chlapci autora v jeho lenošce a že aby jim dovolil Maryšu hrát. Mají prý už prostornější jeviště, pěkné hlediště, že mají i role dobře obsazené a kdesi cosi, jakési šedesátiny autora a mluvili tak dojemně a důkladně i důrazně - - no, co měl ten autor dělat? S těžkým srdcem svolil.
Alois Mrštík, Lidové noviny 1921.

Poznámka: Nicméně se Maryša již do té doby objevovala v repertoáru ochotnických souborů často: např. 1899 Chotěboř, 1900 Boskovice, 1901 Babice nad Svitavou (za účasti Viléma M.), 1904 Klatovy, 1906 Boleradice (tehdy Polehradice), tam 1924 přijel i Alois M., dále 1913 Bystré, Hrabová, aj.

\"No, dobře, velmi dobře dopadla ta divácká premiéra hraná těmi prostičkými, ale nadšenými a pro věc zapálenými hochy a děvčaty... Jak živ bych to byl do nich neřekl. Co je v těch lidičkách utajené síly!\"
Alois Mrštík, Lidové noviny 1921.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s.168.

MRŠTÍK, Alois: Divácká Maryša. Lidové noviny 1921. In: A. Mrštík: Niť stříbrná. Praha 1926, s. 95-108.

Mapa - Diváky

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':