Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Lišice

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Hradec Králové
Nadřazený celek: Královéhradecký kraj
První zpráva: 1920
1920-1943 SDO v Lišicích a v Lišičkách.

Své nadšení pro divadlo jsem přivezl o prázdninách i do Lišic.Musel jsem pomáhat nejen o žních, ale i při orání,ale po práci jsme se scházeli, studenti z Habrkovic a Kobylnic. V Lišicích jsem byl jenom já,
a samozřejmě, že jsme založili divadelní kroužek. A protože já už hrál ve Vinohradském divadle, byl jsem určen režisérem. Stanovili jsme si, že úvodní večer bude jakási akademie, skládající se z komických scének a výstupů.
Večer byl vyprodán a bouřlivě se tleskalo. Rozhodli jsme se pro další večer, vybrali jsme Jiráskovu Lucernu, a já dostal opět režii. Byl jsem sice strašně důležitý, ale tady jsem byl v koncích. Jak se to tenkrát dalo vůbec dohromady, je mi do dneška velkou záhadou. Představení bylo v Habrkovicích v hospodě U Fialků. Lucerna se neobyčejně líbila. Slibovali jsme si, že příští prázdniny budeme s divadlem pokračovat.
L. Boháč: Tisíc a jeden život, s. 19.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 442.

FALTEJSEK, Rudolf: Kapitoly z historie amatérského divadla v okrese Hradec Králové. Rkp. Hradec Králové 1999. Viz Místa/Okresy/Hradec Králové/Texty.
Archivy:
Hradec Králové, IMPULS:
Dotazník 1998.

Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1921-1923, i. č. 377/2129/1922, SDO (zal.).
Fond ZU Spolky 1931-1934, i. č. 195/393/1933, SDO (dočasné přerušení činnosti).

Související Soubory

Mapa - Lišice

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':