Databáze českého amatérského divadla
Geografické celky: Habřina
Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem. První zpráva: 1896
1896 ochotníci v Habřině uvedli představení Jan Emil Šlechta: Hospodář a výměnkář aneb Kroesus ze vsi.
1897 V následujícím roce již pod hlavičkou Občanské besedy pořídili jeviště, na něž provedl po obci sbírku řídící učitel V. Letošník a učitel V. Šimon.
V letech 1897-1900 soubor uvedl např. hry: František Adolf Šubert: Jan Výrava, Charlotte Birch-Pfeiffer: Zvoník u Matky boží, Ludwig Anzengruber: Sedlák křivopřísežník.
1923 bylo předáno Divadelnímu souboru Sokol jeviště, které bylo v roce 1914 v Neznášově (Hospodářská čtenářsko ochotnická beseda v Neznášově
byla spolumajitelem jeviště s Besedou Habřina) poškozené požárem. Hrálo se v hostinci Na nové.
Od roku 1934 se soubor zaměřil především na operety, ale r. 1936 uvedl i Jízdní hlídku Františka Langra. Některé hry byly inscenovány v přírodě v Hlubokém dole.
Hrálo se patrně do roku 1940.
Bibliografie:
FALTEJSEK, Rudolf: Kapitoly z historie amatérského divadla v okrese Hradec Králové. Rkp. Hradec Králové 1999. Viz Místa/Okresy/Hradec Králové/Texty.
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 211.
ŠUBERT, Václav: Repertoáry Jaroměřska. Rkp. pol. 20. stol. SA
Fr. Černý.
Thalie 1896-7, č. 5. s. 74.
Archivy:
Hradec Králové, IMPULS :
Dotazník 1998.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.