Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Slatina

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Litoměřice
Nadřazený celek: Ústecký kraj
První zpráva: 1903
1903 NJS.

Uvedeny spolky ve Slatině (mimo jiné): Národní jednota severočeská, Ochotníci divadelní (19/20 stol.).

Obecná škola v Slatině
Zdrojem příjmů bylo mu též chození s Řehořem. Chodilo se jen po živnostech a to v poledne, aby se dostalo něco jídla. Kde měli vařeno dali buď misku hrachu, nebo trochu mouky a nějaké vajíčko. Za psaní Tří králů dostával učitel u živností desetník, u chalupníků 5 kr neb 2 groše, od domkářů ničeho.

Kolem roku 1919 vznikl „Kroužek divadelních ochotníků", který v roce 1927 vybudoval v hostinci „U Nováků" jeviště se stáčecí oponou s motivem „Jan Ámos Komenský se loučí s vlastí". Zahajovacím představením byla hra „Furiant" od A. Peškové, jež sklidila nečekaný úspěch. Kroužek hrál hry hlavně u příležitosti různých svátků jako 28. října apod., ve spolupráci se školou. Později se kroužek přejmenoval na odbor „Národní jednoty severočeské", kterou řídili Josef Mrňák a Václav Struneček. Např. v roce 1929 byly sehrány tři divadelní hry, zorganizovány dva pestré večery, dva plesy, oslava M. J. Husa, přednáška atd. Na svahu Házmburku byla uspořádána dvě divadelní představení v přírodě s cizími ochotníky. V r. 1931 jeli slatinští autobusem na sjezd měnšinářů Národní jednoty severočeské a hospodářskou výstavu v Lounech. Všechny spolky a škola se podílely na oslavách T. G. Masaryka, J. A. Komenského atd., na vánočních nadílkách, velikonočních pomlázkách a bylo uspořádáno 15 tanečních zábav ročně. Ve vsi bylo 23 držitelů rozhlasových přijímačů.
(950 let Slatiny (s. 134 / kolektiv autorů, Hostivice, 2006) -střípek z historie divadla ve Statině pod Házmburkem (okr. Litoměřice).
Bibliografie:
Český sever 1903, č. 1.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS ARTAMA 2002, s. 453.

Památník hasičské župy Lounské č. 3, s. 183; s. 70 – 71.

Související Pojmy

Mapa - Slatina

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':