Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Horosedly

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Písek
Nadřazený celek: Jihočeský kraj
První zpráva: 1921
1921 patrně založen Čtenářsko-ochotnický spolek,
pracoval ještě 1939, 1948 zaznamenán v Národním archivu.

-------------------
"Po první světové válce byl téměř v každé vesnici divadelní spolek s bohatou divadelní činností. Hasičské sbory byly divadelně činné a také vesnická mládež hrála s oblibou divadlo. I v obci Horosedle byl početně silný ochotnický spolek, který každoročně sehrál několik divadelních her a často hostoval v okolích obcích.
V r. 1930 sehrálo Okresní sdružení republikánského dorostu (z Mirovic?) v krásném a památném horosedelském lese Háji, v přírodě, v lesním areálu Hajnice, historickou hru Františka Šuberta "Jan Výrava". Je to drama uražené selské cti v rámci lidového selského povstání na Královéhradecku z r. 1775, živé a barvité s realistickými národopisnými podrobnostmi. Na této divadelní akci se podílelo kromě horosedelského spolku i několik okolních ochotnických spolků. Hru režíroval tehdy vysokoškolský student - rodák z Ostrovců - Antonín Brousil, po r. 1945 dlouholetý rektor Akademie múzických umění v Praze, filmový teoretik a kritik.
Hlavní postavu selského rebela Jana Výravy vytvořil herec Jan Kolár, člen činohry Národního divadla v Praze. Realizaci hry pomáhal zajišťovat Ochotnický spolek a mládež z Horosedel a okolních spolků (např. z D. Nerestců), také však horosedelský hasičský sbor. Divadelní stavby v exteriéru provedla stavební firma ing. Bohumila Štětiny z Mirovic. Krojovou výpravu realizoval Jaroslav Souček, rodák ze sousedních Letů, pozdější dlouholetý režisér ochotnického divadla v Sezimově Ústí."
Bibliografie:
DEBNAR, Alexandr, archivář strakonického archivu v. v.: Poznámka z rukopisných poznámek v archivu A. Debnara – Jan Výrava. Pro DČAD prosinec 2016.

Dílčí excerpce nepublikované soukromé kroniky p. Matěje Hřídela, někdejšího kronikáře Horosedel. Excerpoval 10. 6. 2010 Alexandr Debnar, archivář v. v. Pro DČAD srpen 2016.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 246.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1921-1923, i. č. 377/2156/1921,ČOS.
Fond ZU Spolky 1948, i. č. 431/1541/1948, ČOS.

Písek, Státní okresní archiv Písek-Mirovice:
Fond OkÚ Písek, spolkový katastr, kn č. 462–466.

Mapa - Horosedly

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':