Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Hartmanice

Nižší geografické ceky

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Klatovy
Nadřazený celek: Plzeňský kraj
První zpráva: 1918
1918-1948 byl členem Turnovského okrsku ÚMDOČ v Klatovech Spolek divadelních ochotníků Tyl.

1945 skupina nadšenců sehrála ještě za malého osídlení Směry života a Kornout (J. V. Krejza?).
1945 SDO Tyl obnovil činnost,

1946 DDS z obou místních škol a studenti, hráli U lípy.

1952 nový KD. 60. léta a poč. let 70. - osobnosti Zíbart a Niebauer.

1960 Divadelní soubor mladých učitelů z Hartmanic a okolí.

V 70. letech DDS ZDŠ Sněhurka (Hrubín), r. uč. P. Kahle.
1991 DDS ZŠ Lucernička, na tradici navázal Popelkou (V. Diviš),

1996 Tyl obnovil jako Divadelní sdružení
Spolupráce s DS Tyl. 20 členů, část ze Sušice a Kašperských Hor.

199x ZŠ, Dkr.
xx

Od 1952, po dostavbě KD, se hraje v KD na jevišti, které už není postaveno na sudech, ale je přece jen provizorní. A hraje se s novou chutí, před velkým hledištěm. Později byla dobudována šatna pro herce, prostor za jevištěm - půda - ohražena, využita k ukládání kulis a rekvizit. Byl vybudován solidní komplex osvětlení s osvětlovacími rampami, reflektory, hledáčkem a reostaty. 1956 DS přiřazen k OB, jeden čas hrál pod hlavičkou Vojenských lesů. Ještě jsme si zahráli v éře zíbartovské a niebauerovské v šedesátých a z počátku sedmdesátých let. Po příchodu televizního vysílání a pod vlivem hromadění různých funkcí členů souboru činnost herecká rok od roku uvadala. Tu a tam byla sehrána dětská představení za režie učitele P. Kahle. Majetek spolku - kulisy, dobová zařízení interiérů a jiné byly zčásti znehodnoceny nedostatečným uskladněním, co za něco stálo, bylo odvezeno do souborů, které prý ještě hrály. Předal je obecní úřad, nebo OB? Dnes už není možné zjistit, kdo tento majetek souboru po kousíčkách pořizovaný rozdal. Knihy z knihovny byly rozebrány a zničeny. Z velké divadelní slávy, která mnohé členy stála všechen volný čas, mnoho večerů, hodně odříkání jiné zábavy, která některým lidem vyplňovala část života, z této lásky a ze slávy zbyly jen nostalgické vzpomínky na krásnou tvořivou práci, která rozdávala radost jak aktivním členům, tak i místním a okolním občanům. Přejeme obnovenému souboru ještě více úspěchů.
Z kroniky města Hartmanice, s. 118.
Bibliografie:
30 LET Divadelního družstva v Klatovech D.O.D.D. okrsku Turnovského ÚMDOČ v Klatovech. Klatovy 1948. Sdělení Okresního muzea v Klatovech, 1998. kART.

(hk): Pokračují v divadelní tradici. /Divadelní kroužek na Základní škole v Hartmanicích./ Klatovský deník, 5, 1996, 9.IX., č. 211, s. 10. - 1 fotogr.

KOLÁŘ, Jiří: Mistr Rudolf Deyl v Hartmanicích. /Inscenace hry L. Stroupežnického Václav Hrobčický z Hrobčic hartmanickým ochotnickým divadelním souborem v r. 1946. Režijní pomoc českého divadelního herce Václava Deyla staršího./ Klatovský deník, 6, 1997, 8.VII., č. 157, s. 13.

KURCOVÁ, Jitka, POLÍVKOVÁ, Alena, BAIERLOVÁ, Lenka, Okresní muzeum Klatovy: Polívková, Lenka Baierlová: Amatérské divadlo okresu Klatovy. Soubor informací pro MČAD 1998.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 214.

POUZA, Ludvík: Hartmaničtí chystají hru Vraždy z něžnosti. Klatovský deník, 31. 7. 2009.

(ng): Obdivuhodný výkon Hartmanických. /Hra Václava Diviše Český Achiles aneb Břetislav a Jitka v nastudování amatérského Divadelního sdružení Tyl z Hartmanic./ Klatovský deník, 5, 1996, 1.X., č. 230, s. 10. - 1 fotogr.
Archivy:
kART:
Kopie-výpisy z kroniky města; výpisy z kroniky ZŠ; novinové články, foto, Pl.

Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1941-1947, i. č. 425/3518/1946, Div. OS J. K. Tyl.

Okresní muzeum Klatovy:
Sdělení Okresního muzea v Klatovech, 1998: 1918-1948 SDO Tyl. kART

Související Osobnosti

Související Obrázky

Český Achiles, program


Mapa - Hartmanice

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':