Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Troubelice

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Olomouc
Nadřazený celek: Olomoucký kraj
První zpráva: 1922
!Úroveň zdejší školy v 19.stol. nejvíce vzrostla za působení řídícího učitele Františka Seidla ( nastoupil 2.dubna 1848 a v srpnu 1886 odešel do penze). Svou prací a veřejnou činností ovlivňoval život celé obce, dokázal přesvědčit rodiče o nutnosti pravidelné školní docházky. V roce 1852 založil jako první v okrese školní knihovnu, což byl na tehdejší dobu průkopnický čin. Dále zřídil ovocnou školku pro výuku mládeže, ze svých žáků sestavil hudební kapelu, založil dva vzdělávací spolky – mužský spolek Přemysl a ženský s názvem Libuše, uvedl v život ochotnické divadlo, které se hrálo až do šedesátých let dvacátého století. Od 1. září 1920 byla měšťanská škola chlapecká přejmenována na školu pro chlapce a dívky. Po válce byla postupně zaváděna na školách nová opatření jako jsou lékařské prohlídky žáků,schůzky rodičů a přátel školy, nové předměty – občanská a branná výchova, ruční práce, byly pořádány různé výstavy, divadelní představení, oslavy významných výročí…"
Zpracovala Jana Kobylková

1911 v Troubelicích založen Sokol, brzy se k tělocvičným aktivitám připojily i výchovné složky – přednášky, první divadelní představení, společenské akce a podobně.

1922 SDO členem ÚMDOČ.

1923 DrO Sokola členem ÚMDOČ.

1946 DS Orla. Vlastní jeviště v orlovně.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS ARTAMA 2002, s.555.

ZPRÁVY o činnosti Jednot čs. Orla v jednotlivých župách. Zprac. Petr Hlaváček. Archiv Ústředí Orla, Brno. rok. 1946.

Související Obrázky

Troubelice, Orlovna


Mapa - Troubelice

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Troubelice, Orlovna