Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Nové Lhotice

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Část
Okres: Chrudim, okres
Nadřazený celek: Liboměřice
První zpráva: 1925
1925 se obec jmenovala Německé Lhotice.

Citace ze zdroje uvedeného v odd. Bilblografie:

"Jirásek pod širým nebem
Vhodný sál však nebyl podmínkou. Dodnes potkáme pamětníky, kteří ještě po válce v Nových Lhoticích hráli u dnešního kravína i na louce před lesem. Sedlák včas sklidil a nadšené ruce vyrobily dřevěné lavice, na prkna namalovaly kulisy. Pro kostýmy se dojelo do Chrudimi či do Pardubic. Role se každý učil od Vánoc doma, zkoušelo se po večerech. "Návštěvností by nepohrdlo mnohé dnešní profesionální divadlo," tvrdí pan Kebrle z Nových Lhotic, zatímco holou plání vane vítr. "Lidé přicházeli zdaleka!"
Hrálo se v Petrkově, v malém lomu na samotě u mlýna v Dolánkách, ve Švadlenkově borovině. Borovicový hájek je vzpomínkou na jedno představení, neboť diváci zašlapali naváté semeno, které se tak pěkně ujalo.
"Hráli jsme i tady na dvoře," doplňuje další scénu pan Kebrle. "Oblíbení byli Naši furianti, Divá Bára, i hry dnes méně známé, jako Kráska ze Šumavy či veselohra České děvče, srdce zlaté. V masových scénách Jiráskova Jana Výravy se na scéně sešlo na šedesát herců," vzpomíná. Sláva těchto akcí - tak jako jinde - skončila v 50. letech. Ještě dříve, než je "převálcovala" televize, nehorovali pro nekontrolovatelná setkání nastupující komunisté."

1925 Zábavní odbor knihovny.
1926 Hasiči.
Bibliografie:
Železné hory: země horníků a řeky Chrudimky - http://cestovani.ihned.cz/c1-24627670-zelezne-hory-zeme-horniku-a-reky-chrudimky.
Archivy:
Chrudim, Státní okresní archiv, Chrudim, Okresní úřad, u. č. 958

Mapa - Nové Lhotice

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':