Databáze českého amatérského divadla

Alba: Polička, opona, Ant,Bohdanský, 1869

Název: Polička, opona, Ant,Bohdanský, 1869
Popis: Polička, pohled na město, Městský úřad
2007 restaurována ak.mal.R.Hamsíkovou

R.1841 byly (na místě bývalých kotců uvnitř města) vystavěny chlapecké školy s divadlem (Šaffova ul. 112) – tento divadelní sál byl používán až do otevření Tylova domu v r. 1929. Dnes je zde muzeum, v divadelním sálu je výstavní prostor se zachovaným stupněm jeviště i původním půlkruhově uzavřeným portálem. V muzeu je fotografie interiéru, ale jde o pohled z jeviště (výmalba stropu se nedochovala a balkon zanikl).

Opona byla uložena v minulosti v muzeu a r. 2007 byla restaurována a vystavena ve vestibulu městského úřadu. Sbírkové číslo Městského muzea a galerie je H 1081.
Literatura uvádí dataci buď 1841 (patrně omyl), nebo 1869 (tomu by nasvědčoval dekor) a jako autora místního (nevýrazného) malíře Antonína Bohdanského. Jde o temperu na plátně 260x565cm.
V centru je veduta města Poličky od jihu z doby před požárem r. 1845 – tato veduta je v muzejních sbírkách v mnoha variantách (většinou jako protějšek k obrazu požár r. 1845), vždy z doby po požáru a to dle vynikající kresby Josefa Šembery z r. 1841. Požár zcela zničil gotický barokně upravený kostel sv. Jakuba a proměnil tak vzhled města. V popředí je rybník (jako součást středověkého opevnění, jeho pravá část byla na počátku 20. stol zasypána a proměněna v park).
Co se týče mechanismu navíjení, nedochoval se ani v divadle, ani u opony. Levý a pravý horní roh byl nedomalován (malý cíp), jak nabíhal oblouk portálu (z dnešního stavu to není patrné, neboť horní část byla restaurátory z prezentačních důvodů zahnuta).
K divadelnímu spolku existuje početná literatura – viz Junková B.: Bibliografie města Poličky, 2001 (byla zaslána do Vaší knihovny). Ve Státním okresním archivu Litomyšl existuje i knihovna divadelního spolku. Divadlo má úzkou vazbu na Bohuslava Martinů – viz Popelka, Iša: Martinů a Polička, Panton 1990.

Myslím, že poličská opona je zajímavá a v současné době ve výborném stavu. Bližší informace možno získat na: junek@muzeum.policka.org
Polička, pohled na město, Městský úřad

7.7.08 David Junek
junek@muzeum.policka.org

Související Pojmy

Související Obrázky

Polička, opona, Ant,Bohdanský, 1869
Polička, opona, Ant,Bohdanský, 1869 01
Polička, opona, Ant,Bohdanský, 1869 02
Polička, opona, Ant,Bohdanský, 1869 04 detail


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':