Závěrečné slovo poroty 52. Loutkářské Chrudimi
Vážené dámy, vážení pánové, loutkáři a příznivci loutkového divadla, 52. Loutkářská Chrudim končí a mně připadla nelehká úloha poněkud narychlo bilancovat.
Musím s potěšením konstatovat, že letošních 21 představení, jež prošla výběrem regionálních přehlídek poskytuje poměrně reprezentativní průřez divadelní tvorbou, kterou lze řadit do oblasti loutkového divadla a divadla vyjadřujícího se prostřednictvím předmětů. Byly zde zastoupeny v podstatě všechny typy souborů – od tradičních marionetářů až po amatérská seskupení používající netradiční postupy a syntetizující předmětné hraní s hereckým divadlem. Také poměrně masivní účast souborů základních uměleckých škol zakládá naději růstu loutkářského potenciálu. K této oblasti lze přiřadit i soubor Tlupatlapa Dramatické školičky ze Svitav. Inscenace Pastýřka je bezesporu přesvědčivým důkazem existence takového potenciálu.
Snad nejfrekventovanějším druhem loutek byli maňásci, ale málokterý soubor skutečně zvládl tento loutkový žánr a jeho zákonitosti. Nejlépe se v maňáskárně zabydlel plzeňský Střípek.
Přehlídkou prolínající téměř sociální fenomén DNO vytvořil skutečnou atmosféru divadelního svátku a především jeho inscenace Okolostola nenechá snad nikoho na pochybách, že není autorská tvorba loutkářských souborů na dně.
Chci z tohoto místa poděkovat především organizátorům a pořadatelům – městu Chrudimi, IPOS-ARTAMA Praha, občanskému sdružení Amatérské divadlo a svět, Chrudimské besedě i představitelům Ministerstva kultury ČR a Pardubického kraje a všem sponzorům. Dále všem lektorům a účastníkům seminářů, redaktorům Lávky, a hlavně všem souborům, které měly odvahu vstoupit do magického kruhu divadla a dát všanc výsledky své práce. Je zřejmé, že ne vše se zdařilo dle představ tvůrců, ne vše zasáhlo či pobavilo diváky.
Parafráze biblického textu „Kdo z nás je bez chyby, hoď první kamenem“ formovala přístup lektorského sboru k hodnocení a povídání nad inscenacemi. Řídili jsme se snahou dobrat se společně pojmenování přínosu i problémů jednotlivých představení. Děkuji všem členům souborů za vstřícnost, otevřený přístup a za příjemný společně strávený čas. Naproti tomu na základě letošní zkušenosti cítíme potřebu dále hledat a formulovat způsob vedení veřejných diskusí.
Přeji vám všem pohodové prázdniny, vroucný polibek múzy a přízeň patrona loutkářů svatého Jana Nepomuckého. 52. Loutkářskou Chrudim jsme přežili, ať žije 53.!
Za lektorský sbor
Karel Vostárek