PRAHA, Národní divadlo - František Ženíšek
Génius, studie Františka Ženíška k oponě Národního divadla
• Olej na plátně, 59 x 58 cm, i. č. O 4616, fotografie©2010 Národní
galerie v Praze
Návrh Ženíškův skutečně nejjednodušeji a nejvhodněji za předmět návrhu svého zvolil alegorii Dokončení stavby Národního divadla v podobě ušlechtilé postavy ženské, jež provázena jsouc Hudbou, Komedií a hošíkem radostnými fanfárami zvěstujícím pamětihodnou událost, s pažemi triumfálně pozdviženými a v rukou svých držíc věnec vavřínový a ratolest palmovou, vznáší se nad červánky vycházejícího slunce.
Světozor, 1880, s. 143
Na oponě se uprostřed vznášel Génius s vavřínovým věncem v pravé a s palmovou ratolestí v levé ruce. Vpravo byla alegorická postava Hudby a vlevo Dramatu. Pod oponou byl vlys, který připomínal Mánesův „Život na panském sídle“. Drobné postavičky vykládaly z velké nákladní lodi stavivo k Chrámu znovuzrození. Vlevo byla alegorická postava Prahy a vlevo Vltavy.
Dobromila Lebrová
> Blažíčková-Horová, Naděžda (ed.): František Ženíšek (1849–1916). Praha, NG 2005
FRANTIŠEK ŽENÍŠEK (Praha 1849 – Praha 1916) byl malíř a kreslíř, patřil k první generaci umělců Národního divadla. Od roku 1863 studoval na pražské AVU, o dva roky později střídavě i na vídeňské. V letech 1885–1896 vedl ateliér figurálního kreslení na pražské Uměleckoprůmyslové škole, roku 1896 se stal profesorem AVU. Byl členem Umělecké besedy a Jednoty výtvarných umělců. Jeho práce se vyznačují idealizující korektní formou a akademickou uhlazeností v duchu soudobé novorenesance. Kromě první opony Národního divadla vytvořil i osm alegorických postav na jeho stropě. Navrhl rovněž lunety pro Národní muzeum a nástěnné obrazy v Grégrově sálu Obecního domu. Ve své době byl vyhledávaným umělcem a kromě historické malby maloval i portréty.
Popisek:
První opona Národního divadla, vytvořená Františkem Ženíškem, shořela 13. srpna 1881. Návrh jejího středního pole z roku 1880.
• Olej na plátně, 60 x 77 cm, i. č. O 10795, fotografie©2010 Národní galerie v Praze