Kateřinské divadlo
Kateřinky a jejich obyvatelé jsou zlatou perlou Liberce.
Životní podmínky jsou z dnešního pohledu pro strmou kopcovitost nepříznivé.
Hlubokým údolí protéká vodnatá Černá Nisa, která dala vzniknout roku 1825 vůbec prvnímu průmyslu v Rakousko - Uhersku.
Traduje se, že ještě před touto událostí byly vyhnaneckou kolonií jako známý Brixen.
Je doloženo, že po roce 1945 bylo vysídleno okolo 90% obyvatel, které nahradili neněmečtí obyvatelé.
Vysídlení obyvatelé byli průmyslově zdatní Němci a kromě toho provozovali na Mariánské stěně nad osadou přírodní divadlo.
Přírodní nastavení nepochybně přeje životu pracovitých, ukázněných a pokorných lidí, kteří jsou pro dnešní dobu neobvykle pospolití a pokorní.
A tak pravděpodobně vzniklo současné Kateřinské sousedské divadlo, které je plné přirozených emocí, humoru a otevřenosti ke svým původně sousedům divákům.
Místní obyvatelé herci jsou profesionálně nadaní kumštýři, kteří divadlo provozují jako příležitost k týdennímu setkání a potěšení.
Nepochybně lví podíl na atmosféře tohoto divadla má také paní Markéta Tallerová, klenot herectví i čestných lidských vlastností, která získala jako první nepražská herečka cenu Thalie v roce 2010. I ona je také obyvatelkou Kateřinek.
Každoročně toto divadlo pořádá v přírodě pod otevřeným nebem týden před vánocemi, jak říkají evergreenový muzikál, "Komedie o hvězdě" se zpěvem všech obvyklých vánočních koled s doprovozených divadelními klipy a živou hudbou.
Každé léto se koná v otevřené přírodě na Mariánské stěně komediální představení vytvořené paní Tallerovou za vydatného přispění místních šoumenek a šomenů parodie na známý filmový nebo divadelní titul.
Sám jsem s dojetím na duši zhlédnul: Někdo to rád horké, Krvavý tyátr a dnes Sen noci Kateřinské.
Všem členům Kateřinského sousedského divadla mnohokrát děkuji za předané emoce a přeji jim trvalé potěšení z milých sousedských vztahů a divadelních představení.
Jiří Khol