Milý smiřický Kašpárku,
to to letí, už je Ti neuvěřitelných pětaosmdesát. Od ledna 1926, kdy Tě do smiřického divadélka uvedl jeho zakladatel a také Tvůj první interpret pan učitel Petr Zahálka, jsi dokázal přemoci desítky ježibab, čertů, hastrmanů či draků, vyzrát nad desítkami hlupáků, zákeřníků, násilníků či intrikánů, pomoci desítkám princezen, králů, ale taky chudáků či obyčejných lidí, jimž někdo ublížil. Při tom jsi získal přátelství mnoha Honzů, Škrholů, Kalupinek či vesnických panimám. Nikdo nespočítá, kolik radosti jsi rozdal tisícům svých malých příznivců i jejich dospělým průvodcům, radost se totiž neměří (bylo by jí asi hodně kilometrů)
ani neváží ( to zase metráků).
Musel ses dvakrát stěhovat, poprvé ze sokolského kina do hostince Na Lednici, podruhé to bylo radostnější, tos šel do „svého“ a v něm hraješ už 57 let. Však Ti vlastní divadélko Kašpárci z jiných míst závidí, ale jistě přejí. Měnili se i Tví páni, těm prvním, sokolům, jsi byl dvakrát odejmut: jednou za okupace , jednou , a to už nadobro, roku 1951. Pak se o Tebe starali odboráři ze státního statku a po nich až doposud představitelé města. I díky jim všem jsi mohl nepřetržitě hrát a své divadélko soustavně zvelebovat a zdokonalovat.
Ale bez koho by ses na jevišti objevovat nemohl, to jsou Tví dospělí kamarádi, Tví oživovatelé. A měls štěstí, že jich vždy bylo dost. Těžko bys je mohl spočítat, i když v kronice divadla jsou přesně zapisováni. Bylo by jich už hodně desítek. Tebou i Tvými kamarády pohybovali a za vás mluvili učitelé, dělníci, technici, řemeslníci, školáci, studenti, úřednice, ženy v domácnosti, lékařka, důchodci i předškoláci, a to ve svém volném čase a někteří i za cenu dojíždění z jiných míst. Další pro vás navrhovali a vyráběli královské síně, vesnické chalupy, vodní říše, pekla či dračí sluje, různé pojízdné pece, čluny, hole, ranečky, kouzelné kotle, létací košťátka a desítky dalších hračiček, bez nichž byste se v pohádkách neobešli. Někteří pro vás upravovali, či dokonce psali texty her nebo písničky a také jimi vaše představení doprovázeli. A není možno zapomenout na ty, kteří zajišťovali, aby na vás bylo vidět či vás bylo slyšet.
Samozřejmě bys na jevišti nebyl nic platný, kdyby na Tebe a Tvé kamarády nebyl nikdo zvědavý. A tos měl a bohudík stále máš štěstí dvojnásobné, protože děti ze Smiřic, ale i ze širokého okolí se Tvých pohádek nikdy nemohly nabažit a vždy čekají na další. Vždyť za těch 85 let jich na 1 170 sehraných představení přišlo neuvěřitelných 170 180. ..
A tak milý Kašpárku i další dřevění hrdinové a hlavně vaši živí představitelé, ať váš zápal pro dobrou věc nevyhasne a ať nachází dost vděčných diváků i porozumění veřejnosti také v budoucnu!
Loutkové divadlo ve Smiřicích připravilo na neděli 23. ledna původní pohádku Kašpárek a drak, kterou napsal Jiří Zahálka. Při představení, které začíná ve 14 hodin, bude připomenuto 85. výročí založení divadélka .