2011 TV2, cyklus Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, 1. díl Od Alfonse Muchy k malíři pokojů Tázlerovi z Holovous
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/21154215559/
Jsme v městě s neuvěřitelně dlouhou divadelní tradicí. Trvá od roku 1786. Čilý a nesmírně vytrvalý soubor, původně se jmenoval Přemysl, nyní se nazývá Krakonoš, chová ve svém archivu ještě mnoho a mnoho nezpracovaných dokumentů. První oponu namaloval ochotník Karel Rón a jak praví zápisy „namaloval na ni dva šermující zápasníky s dlouhými bodacími zbraněmi“. Potom Vysoké vyhořelo i s divadlem a s oponou. Pan Rón namaloval oponu novou. A na ní už byla Thálie „v oblacích sedící“. Teprve v roce 1882, když obec postavila novou radnici a v té radnici také sál, ochotníci objednali oponu od malířské firmy Brzobohatý a Eckert z Liberce. Když už opona byla velmi opotřebována, malíř pokojů Jan Falka oponu přemaloval, jak zní zápisy v knihách. Otázka je, zda bylo v moci malíře pokojů vytvořit dílo, které tady vidíme v divadle Krakonoš.
V roce 1926 nastudovali ochotníci tenkrát velmi slavnou inscenaci - dramatizaci Verneova románu Cesta kolem světa za 80 dní. Na jeviště připochodoval slon, který byl ovládán ochotníky, na něm seděla princezna a ti všechny zázraky cesty kolem světa dovedli krásně zpodobnit. A ten slon plnil ještě jednu funkci. Před představením vždycky procházel městem a zval občany k návštěvě divadla.
Karel Bárta, starosta divadelního spolku Krakonoš:
Za velký úspěch divadelní spolek Krakonoš považuje rekonstrukci budovy divadla Krakonoš, která je jeho majetkem. A zejména pak restaurování velké opony divadla Krakonoš. Restaurování proběhlo v roce 2010 za přispění občanského sdružení MAS Přijďte pobejt v Jilemnici, které nám zprostředkovalo dotační titul z Evropského fondu pro rozvoj venkova. Bez těchto peněz bychom nikdy restaurovat oponu nemohli. Naším nesmělým cílem je do budoucna ještě restaurování malé loutkové opony a celého loutkového divadla.