VĚŠÍN o.Příbram
První zmínky o divadelním souboru jsou z roku 1927, kdy se Dramatický odbor hasičský zavázal, že každý rok sehraje alespoň 2 divadelní představení na vlastním jevišti. Hasiči potom hráli divadlo asi do roku 1934.
Další zmínka o divadle pochází z roku 1936, kdy byla sehrána 2 představení Dělnickou tělocvičnou jednotou. Hra se jmenovala Zločin pytláka Martina Horny, a protože měla přímý vztah k obci Věšín (v r.1933 se zde zastřelil pytlák v lese vrchního četnického strážmistra), zaznamenala velký úspěch.
V roce 1937 sehrála DTJ 6 divadelních představení (Když štěstí chodí po horách, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Osel je osel, Španělští hrdinové, Vyzvědači mezi námi, Lidé
v zeleném). Divadlo v těchto letech provozovali i školní děti.
Činnost DTJ skončila za okupace, ale v r.1940 zahájil divadelní činnost Sportovní koub Sparta. V listopadu sehrál Jedenácté přikázání a 25.-26.12.1940 hru Madlenka z kovárny.
Rok 1942 byl pro Sportovní klub co do divadelní činnosti nejplodnější: kromě typických lehčích kusů ochotnického repertoáru (Románek krásné cikánky, Ulice zpívá, Myslivecká latina, Za humny je veselo) sehrál např. i Vojnarku a Její pastorkyňu.Divadelní aktivity Sportovního klubu Sparta Věšín trvala do roku 1955.
Školní mládež hrála divadlo i po 2.světové válce. Národní škola ve Věšíně, alespoň dle záznamů soudíc, provozovala divadlo asi do r.1959. V r.1950 dostala darem loutkové divadlo. Představení nacvičovali rodiče dětí a každých 14 dní, později každý měsíc, vystupovali pro děti. (Velemanová)
ČERVENÝ, J.: výpis z místní kroniky, OkÚ a OkM Příbram