KRAJSKÁ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ MANÉŽ BRNO 15. - 16. 4. 2009
Pořádaní krajské přehlídky dětských recitátorů se již tradičně ujala paní Jarmila Doležalová ze Střediska dramatické výchovy Labyrint (SVČ Lužánky). Na přípravě a realizaci přehlídky se podíleli také studenti Ateliéru Divadlo a výchova DIFA JAMU, kteří připravili tematický rámec přehlídky, činnosti pro recitátory i jejich doprovod a zajišťovali plynulý chod přehlídky.
Proč recitační manéž? Cirkus je přehlídka nejrůznějších dovedností artistů, a podobně jako na recitační přehlídce, i zde každý účinkující ukáže, řekne, předvede něco zajímavého. Každý z nich je něčím výjimečný – svým textem, svým podáním textu, originálním ztvárněním. Vystoupení v recitační manéži může připomínat krocení divoké zvěře – když se účinkující snaží krotit svůj hlas, dech i celé tělo. Hra se slovy a rýmy může také připomínat žonglování, kdy míčky létají vzduchem, ale nikdy nespadnou a létají tam, kam chce ten, kdo si s nimi hraje. Někdy je to balancování a chůze po laně – v okamžicích velkého napětí, kdy diváci ani nedýchají. I artisté zprostředkovávají divákům něco veselého, křehkého, někdy i smutného, ale krásného – stejně jako poezie a próza, mluvené slovo, přednes.
Touto myšlenkou organizátoři nechali prostoupit celou přehlídku – výzdoba všech prostor Labyrintu mohla evokovat barevné cirkusové šapitó. V úvodním divadelním výstupu se recitátorům představily postavy z cirkusu Lorenzo – principál Kapolini, klaun Sedmismílek, akrobat Pětizohyb a silák Devětsil. Stali se potom průvodci jednotlivých kategorií recitátorů – pomáhali jim připravit se na recitační vystoupení a v závěru přehlídky každému předali (spolu s drobným dárkem) ocenění za „umění žonglování se slovy, krocení hlasu, dechu a za výkon v umění přednesovém“.
V přestávkách mezi jednotlivými bloky vystoupení recitátorů měly děti možnost hlasovat pro vítěze své kategorie (Cena diváka) a psát vzkazy jednotlivým přednašečům. Kromě toho pro ně byly připraveny ještě další činnosti: kreslení a modelování fantaskních cirkusových postav (Obludárium), skládání a dadaistická tvorba vlastních textů (Vykouzli si vlastní báseň) nebo rozmluvení (vedené cirkusovými postavami), pokud recitátory právě čekalo vystoupení.
Pro recitátory se konala komorní reflexe - diskuse dětí - které v uplynulém bloku přednášely, vedená studenty DIFA JAMU. S dětmi z 0., 1. a 2. kategorie studenti diskutovali především o obsahu a pochopení přednášených textů, starší děti se zabývaly také výrazovými prostředky a zásadami přednesu, někteří recitátoři ve 4. kategorii byli již schopni i kritické sebereflexe.
Především rodičům a doprovodu recitátorů byly určeny texty Z klaunovy knihovničky – dvě desítky méně známých textů vhodných k přednesu, které si mohli všichni pro inspiraci pročítat, případně si je i odnést s sebou.
V recitační manéži vystoupilo 78 dětí z osmi oblastních kol přednesové přehlídky. Do celostátního kola postoupili tito recitátoři: ze II. kategorie Lucie Cimburková (ZŠ Vedlejší, Brno) a Viktor Valíček (ZŠ Hroznová, Brno), ze III. kategorie Barbora Kachlíková (ZŠ Holzova, Brno) a Martina Konečná (ZŠ T.G. Masaryka, Čejkovice), a ze IV. kategorie Denisa Sedláčková (ZŠ J. Babáka, Brno). Ocenění si kromě diplomů odnesli zajímavé knižní novinky.
V lektorském sboru pracovaly dámy Magdalena Vokurková, Marcela Blahůšková, Jindra Delongová, Jana Machalíková, Jana Křenková, Monika Formanová, Marie Pavlovská, Emilie Špatná a Vítězslava Trávníčková. Při hodnocení recitačních vystoupení lektorský sbor upozornil mj. i na vhodnost textu pro přednes (texty byly někdy „hloupější“ než recitátoři); hovořilo se o nutnosti naléhavosti a pravdivosti projevu recitátora a také o užitečnosti širšího prozkoumání díla autora, který recitátora při výběru textu zaujal (také kvůli úplnosti a přesnosti vybraného textu).
Všem účinkujícím děkujeme a držíme palce do další práce na cestě k přednesovému umění!
Eva Herzogová a Eva Brhelová