BRUŠPERK (dříve též BRUNŠPERK), o.Frýdek-Místek
Dne 28. července 1867 sehráli ochotníci v Brušperku 1. české divadelní představení. Při oslavách 600. výročí města sehráli ochotníci 19. září 1869 Chudého mastičkáře od J. K. Tyla. Brzy nato bylo město postiženo požárem a také činnost div. ochotníků byla zastavena. Od roku 1872 působila v Brušperku Jednota divadelních ochotníků - THALIE. V roce 1892 došlo ke změně stanov (hlavně proto, aby i ženy měly ve spolku stejná práva) a oficiální název zněl - Jednota divadelních ochotníků v Brušperku. Hrávalo se v hostinci U Balcara (nyní U zemské osy), později na rožku, nějakou dobu též v soukromém domě u Nováka . Od roku 1872 hrávali v Národním domě. V roce 1892 přešli definitivně do sálu paní Marie Hladné, který pro tento účel vybavili skládacím jevištěm. Zde hráli do roku 1914.Prvním režisérem byl František Polášek, po něm - F. Tobola, E. Kánský, F. Vavroš, C. Chaloupka, Z. Winkler a jiní. Slavný rodák Vojtěch Martínek režíroval v roce 1904 hru K.H.Borovský (tehdy jako devatenáctiletý student).
K oblíbeným hercům patřili: A. Sander, F. Tobola, C. Chaloupka, F. Labor, F. Škopek, V. Charvát, F. Kubis, z žen - A. Vavrošová, F. Berková, J. Jurková, P. Granzerová, V. Konvičková a další.
Přímým pokračovatelem Jednoty div. ochotníků byl dramatický odbor Sokola. Divadlo hrály však i jiné spolky v Brušperku, jmenujme alespoň - Spolek katolických tovaryšů, spolek Budoucnost, tělocvičný spolek Orel, Sbor dobrovolných hasičů, později Dělnická tělovýchovná jednota.
Kromě dramatických her - Její pastorkyňa, Maryša, Paličova dcera, Lešetínský kovář, provozovali též operety a hry se zpěvy - např. Perly panny Serafinky, Slovácká princezna, Dům u tří děvčátek, Frajerečka, Polská krev, Fidlovačka, Na tý louce zelený.V době okupace, kdy byly Sokol i Orel rozpuštěny, zůstaly v Brušperku jen DTJ a Učňovská besídka, divadlo se dále hrálo, samozřejmě i po osvobození. Z nejvýznamnějších premiér jmenujme: Jiráskovu Lucernu, Čapkovu Matku, Gogolovu Ženitbu, Čapkovo drama RUR, Drdovy Hrátky s čertem aj.
V roce 1951 ustala veškerá divadelní činnost ve městě, z důvodu nařízení KNV, že všechny spolky se rozpouštějí a mají se zapojit do masových organizací. Mladý spolek v Brušperku ukončil svou činnost.
Nový ochotnický soubor se utvořil z iniciativy správce Osvětové besedy B. Petlacha na podzim roku 1965.Tento soubor pracoval až do 80. let, zúčastňoval se okresních divadelních přehlídek. nejvýznamnějšími osobnostmi tohoto období byli režiséři Jiří Viteker a Libuše Konečná. (Černochová)
ŠPAČEK, Karel: K počátkům ochotnického divadla v Brušperku. In: Studie o Těšínsku I, 1972, ss. 107-116
ŠPAČEK, Josef – ŠPAČEK, František: Památník ochotnického divadla a Jednoty divadelních
ochotníků v Brušperku. Na oslavu 25 letého trvání JDO v BR. vydal odbor Jednoty. Brušperk 1897, 114 s.
100 let ochotnického divadla v Brušperku. 1872 – 1972. Brušperk 1972
DS Brušperáček při ZŠ (Dotazník ÚLK 1999.)
1996 IV. krajová divadelní přehlídka činoherních souborů dospělých hrajících pro děti Brušperk 96
ŠPAČEK,J.: Památník ochotnického divadla a Jednoty divadelních ochotníků v Brušperku (zal.1867). Nákl.vl.,1897 MKd
100 let ochotnického divadla v Brušperku. Amatérská scéna 1973, r. 10, č. 3, s. 4. kART (Obsahuje informaci o vydání brožury 100 let och. div. v Brušperku zásluhou Jiřího Vitekera, vyd. asi OKS ve Frýdku - Místku.)
ÚMDOČ 1922: Div. odb. těl. jed. Sokol
Brunšperk. Besedník 1873, r. 2, č. 4, s. 63. NK