PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
OSTRAVA, SVČ KORUNKA 28. 4. 2017
Přehlídka se uskutečnila v SVČ Korunka v Ostravě- Mariánských Horách v pátek 28. dubna 2017. V pěti kategoriích (0.-4.) vystoupilo celkem 58 recitátorů, z toho o postup do celostátního kola ve druhé, třetí a čtvrté kategorii usilovalo celkem 36 skvěle připravených a vybavených dětí…
Organizace přehlídky byla naprosto excelentní, všichni, včetně pěti lektorů měli nejlepší myslitelné podmínky, které zajistila Helena Skálová a celý její tým SVČ Korunka, spolu s Krajským úřadem a dalšími sponzory přehlídky… Lektorský sbor byl složen vyrovnaně. Lenka Sedláčková z DLO, Jana Janěková z Olomouce, Eva Dusová - ZUŠ Ostrava - Poruba, Josef Bičiště z Českého Těšína a Saša Rychecký – ZUŠ E. Runda Slezská Ostrava. V podstatě jsme si velmi rozuměli, měli jsme podobné názory, pocity a ve všech rozhodnutích se velmi shodovali v celkovém hodnocení i v postupech…
Hodnotit nultou a první kategorii je dost obtížné – zatím nejde o osobní sdělení, jedná se především o práci s výslovností dětí, výběrem textů pro ně vhodných a citlivou přípravu. Což ne vždy se podařilo, ale i přesto se v těchto dvou věkových skupinách našly budoucí talenty. Stela Bradáčová a její přednes Kuřátko a obilí Františka Hrubína – to byla skutečně radost. Klára Stošková a interpretace textu Děda a zajíc Michala Černíka – výběr přesně pro věk, Klára dokázala nejen krásou mluvou, ale i výstavbou své recitace všechny plně zaujmout.
V první kategorii jsme sledovali s radostí přirozený a uvolněný projev Sofie Lazarové (Ludwik Jerzy Kern: Žirafa u fotografa), Ondřeje Smyčka (Jiří Žáček: Nemalujte čerta na zeď), a Věry Samolejové (Jiří Žáček: Oči a brýle). Ovšem ocenit jsme mohli i mnoho dalších dětí, nejen pro citlivý výběr, ale i pro skvělý přednes, schopnost práce s jazykem, pochopení a sdělení… Na místě je pak ocenit především ty, kteří děti připravovali!
Tři starší postupové kategorie byly přehlídkou toho, jak vysokou úroveň interpretace krajská přehlídka má. V naprosté většině byly vybrány texty přesně pro věk a schopnosti dětí, které se pak s přednesem úspěšně vyrovnaly. Neviděli jsme viditelné technické nedostatky, řečová a interpretační úroveň byla velmi dobrá. U oceněných pak došlo skutečně i ke sdělení vlastního postoje posluchačům…
Ve druhé kategorii byla oceněna Alžběta Dohnalová, která se skvěle vyrovnala s obtížným textem Julie Donaldson Gruffalo. Její projev byl uvolněný, přirozený, udržela pozornost posluchačů po celou dobu tohoto dlouhého textu, měla jej vystavěný tak, že gradoval a nenudil. Nikoleta Kusáková si vybrala náročný text Aloise Mikulky O smutném tygrovi a její přednes nepostrádal naléhavost a pravdivost, ale nebyl jen prvoplánový. Umí pracovat s pauzou, dobře mluví – a hlavně ví, co a proč sděluje. Obě děvčata byla nominována k postupu, ocenění poroty pak získala i Magdalena Machová, která úměrně svému věku a velmi přesvědčivě přednesla text Shela Silversteina Monika, co chtěla poníka.
11 interpretů třetí kategorie nabídlo širokou škálu témat, zajímavých výkonů, ale v několika případech i výběr textu naprosto neodpovídající věku a schopnostem jej sdělit. Kdy sama technika a talent nestačí. Je škoda, že k postupu jsme mohli nominovat jen dva, proto jsme udělili alespoň ceny poroty několika dalším… Krásně citlivým textem, přednesem, sdělením potěšila Klára Ondráčková, která si vybrala text Evy Milatové Čas pro človíčka. Druhým postupujícím je Samuel Chlopčík. Přesvědčil v prvém textu – Vrána a liška Aloise Mikulky, ale oslnil textem Zuzany Pospíšilové Detektivové – výslech. V obou vystoupeních dokázal udržet nadhled a sdělovat všechny myšlenky s velkým zaujetím. Ocenění poroty pak získala Valerie Recmanová: Jan Werich - Máta Peprná (byla škoda druhého vystoupení s Janem Skácelem, kde se její suverénní projev a skvělá mluvní technika proměnila v rozplizlý sentiment bez obsahu). Druhé ocenění poroty získal Jiří Semančík. Vybral si Zvuk slunečních hodin Hany Androníkové a Tetovač Daniely Fischerové. V obou případech sice prokázal nesporný talent, skvělou řečovou techniku, ale zcela se rozešel s pravdivostí sdělení vzhledem ke svému věku a obsahu textů.
V poslední, čtvrté, kategorii by mělo jít už především o osobní sdělení, vlastní názor, podložené interpretační suverenitou. Jako nejdůležitější vidíme výběr textu. Všech 12 interpretů dokázalo tato kritéria více či méně naplnit, viděli jsme skutečné osobnosti. K přímému postupu jsme nominovali Johanu Szpyrcovou, která do svého vystoupení dokázala přenést poetičnost a atmosféru nádherného textu Daisy Mrázkové Úplně nejkrásnější věc. Umí pracovat s pauzou, přesným temporytmem, ke konci všechno vygraduje – počká si a pak sdělí jasnou tečku! Martina Czyžová použila text Alexandry Berkové Nazdar Ančo! k civilnímu, ale kultivovanému vyprávění, kterým zaujala od začátku až do jasného
konce s překvapením. Doporučení k postupu ze třetího místa pak dala porota i Tereze Kikové. Ta vyprávěla text Roberta Fulghuma z knihy Už hořela, když jsem do ní lehal s velkou grácií, s přesnou gradací, skvělou mluvní technikou. Nejen se sama bavila, ale potěšila a bavila tím chytrým textem publikum.
Pro všechny účastníky byla krajská přehlídka bezesporu svátkem, ne prioritně soutěží. Většina z nás si toho dne krásně užila a za to patří díky především všem vystupujících, kteří i v roli diváků dokázali jednotlivá vystoupení ocenit, rodičům a učitelům, kteří své žáky připravili až na takovou úroveň. Organizátorům za bezchybnou a příjemnou organizaci, ale i laické porotě z členů domácího divadelního souboru, která přinesla do hodnocení jiný rozměr – i když se v mnohém s „velkou“ porotou sešla…
Saša Rychecký