Mělnické oblastní kolo Wolkrova Prostějova
16.3.2002 se v prostorách DDM Mělník konalo oblastní kolo soutěže Wolkrova Prostějova. Účastníky regionálního kola byli sóloví recitátoři a recitační soubory. Mladí recitátoři (věkový průměr zúčastněných se pohyboval kolem 18 let) soutěžili tradičně ve třech kategoriích sólového přednesu a v kategorii souborů.
I. kategorie (interpreti ve věku 15-17 let) byla zastoupena 10 soutěžícími, převážně studenty gymnázií, v jednom případě šlo o studentku obchodní akademie.
1. místo s postupem do národního kola soutěže získala Lenka Kuželová z Obchodní akademie T.G.M. v Mladé Boleslavi s textem D. Fischerové O nejvyšším božském tajemství. Další postup do národního kola si „vyrecitoval“ student Gymnázia a SpgŠ Čáslav Michal Smrkovský verši F. Šrámka Čtrnáctiletý.
Porota udělila v této kategorii také dvě čestná uznání. První si odvezla Markéta Srbová z Gymnázia a SpgŠ Čáslav za přednes prózy I. Hurníka Milostná ze sbírky Skladby, druhé čestné uznání patřilo Kristýně Valíškové studentce Gymnázia Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi za interpretaci prozaického textu J. Thurbera Mírumilovný lemur.
Celková úroveň interpretace krásného slova byla v této kategorii dobrá jak po stránce výběru, tak po stránce techniky přednesu literárních textů. Účastníci se představili s poezií
J. Kainara, L. Stroupežnického, F. Gellnera, J. Préverta, F. Šrámka, V. Zusky stejně jako s prozaickými texty J. Thurbera, D. Fischerové, I. Hurníka či M. Šimka a J. Grossmannna. Své zastoupení zde měla i Ezopova bajka O kočce a lišce.
Porota se shodla na tom, že při výběru textů soutěžící vycházeli ze svého založení, zájmů a zkušeností přičemž literatura a práce s literárními texty pro ně není jednorázovou záležitostí cílenou pouze k výkonu na soutěži. Po technické stránce se v některých případech objevily problémy se zvládnutím temporytmu a pauzování textu, někde nebyla dostatečně vystavěná pointa literárního díla.
Potěšujícím momentem při individuálních rozhovorech porotců se soutěžícími I. kategorie byl fakt, že připomínky poroty byly přijímány interprety jako rady, podněty a inspirace pro další práci s poezií či prózou, nikoli jako „napadání“ jejich recitátorských schopností.
II. kategorie byla zastoupena 19 soutěžícími. I v této kategorii se soutěžního klání zúčastnili zejména studenti gymnázií, SpgŠ, obchodní akademie, v jednom případě šlo o studenta SOŠ, ISŠ a ZUŠ.
1. místo s postupem do národního kola získal Vladimír From z Velkého Oseka za přednes veršů J. Seiferta Žižkovská panna Maria a druhý postup si „vyrecitovala“ Nedělní polévkou I. Krause Michaela Stránská ze ZUŠ 17. listopadu v Mladé Boleslavi. Čestné uznání si z Mělníka odvezl Petr Kavánek z Gymnázia a SpgŠ v Čáslavi.
II. kategorie zaujala porotce výběrem textů. Soutěžící se představili s poezií a prózou takových autorů jakými byli např. F. Villon, V. Hugo či T. Mann stejně jako s díly českých autorů období 20. stol., mezi něž patřili K. Čapek, J. Wolker, J. Seifert, M. Holub a J. Skácel. Své zastoupení měli i současní autoři, z nichž bych jmenovala J. Koláře, M. Macourka, V. Hraběte nebo J. Kunderu. Ve třech případech si recitátoři vybrali verše J. Préverta, což svědčí o tom, že obsah a forma sdělení J. Préverta jsou pro dnešní mladé lidi stejně přitažlivé jako v době jeho života a tvorby.
III. kategorie byla zastoupena pouze třemi soutěžícími, z nichž cenu s postupem do národního kola získala studentka FF UK Ivana Uhlíková za přenes prózy D. Fischerové Lichvář a Tři nevěstky. Čestné uznání v této kategorii získala Tereza Červená z Kladna za prózu I.B. Singera Košerák.
V kategorii recitačních kolektivů byl ze čtyř zúčastněných souborů oceněn čestným uznáním soubor J. Jenčíkové z Mladé Boleslavi. Na národní přehlídku Wolkrův Prostějov nebylo vzhledem k průměrné úrovni navrženo žádné vystoupení.
Iveta Jirasová, ZUŠ Kralupy nad Vltavou