26. celostátní dílna dramatické výchovy
Jičín 15.–21. září 2022
Celostátní praktická dílna v Jičíně je – vedle seminářů pořádaných v rámci celostátní přehlídky Dětská scéna – nejvýznamnější každoroční akcí v oboru dramatické výchovy v ČR. Je určena především pedagogům a studentům, kteří se už setkali s dramatickou výchovou a kteří chtějí prohloubit své znalosti v tomto oboru a získat další podněty a inspiraci pro práci s dětmi a mládeží – ať už působí na prvním, nebo druhém stupni ZŠ, v mateřských školách, ve školách středních i na pedagogických, filozofických a uměleckých fakultách nebo pracují s dětmi a mládeží v jiném zařízení, např. v ZUŠ, ve střediscích volného času/domech dětí a mládeže, v muzeích, galeriích apod. Jičínská dílna nabízí témata i tvořivým učitelům literární výchovy, občanské nebo rodinné výchovy, vlastivědy, dějepisu nebo dalších předmětů, ale také vychovatelům školních družin.
Letošní dílna nabízí tyto třídy:
1 – Dramatická výchova ve škole
Seminární třída nese stejný název jako celá národní dílna. Jde o základní seminář, který se bude věnovat podstatě dramatické výchovy a jejím možnostem zapojování do výuky na základní škole (především na prvním stupni, ale s potenciálem k adaptaci pro druhý stupeň i střední školu). Společné poznávání dramatické výchovy povede od základních her a cvičení přes jednoduché námětové lekce až k náročnějším celkům typu strukturování dramatické práce. Seminář bude veden prakticky, cvičení i celé lekce si účastníci budou zkoušet sami na sobě, a zjistí tedy, jaké prožitky si z lekcí mohou odnášet žáci. Prostor bude i pro diskusi a metodické komentáře. Účastníci si ze semináře odvezou spoustu konkrétní inspirace, jak vpustit dramatickou výchovu do své pedagogické práce. Seminární třída je vhodná nejen pro úplné začátečníky, ale i pro pokročilé, kteří si chtějí svou dosavadní práci utřídit, reflektovat a případně obohatit.
Lektorka: Eva Benešová, absolventka Pedf UK a KVD DAMU v Praze, učitelka prvního stupně ZŠ Mikoláše Alše, Praha – Suchdol, pro PedF UK vede praxe studentů oboru učitelství prvního stupně specializace dramatická výchova a spolupracuje s KVD DAMU.
2 – Hranice
Seminární třída bude zaměřená na vědomou práci s tématem hranic coby zdroje vnitřního pocitu bezpečí. Mnoho učitelů své pracovní prostředí popisuje jako ohrožující a vyznačující se velkým tlakem. Schopnost dobře nastavit si hranice a vědomě s nimi pracovat je zásadní dovedností, která současně umožňuje zachovat si s žáky, rodiči či kolegy zdravý kontakt.
Hranice, které v rámci dílny budeme rovněž zkoumat, jsou hranice mezi dramatickou výchovou a psychoterapií i hranice pomoci v dramatické výchově. Budeme se zabývat i tím, jaké formy pomoci se nachází již za hranicemi.
Lektor: Martin Sedláček, absolvent psychologie na FF UK a KVD DAMU, psychoterapeut, kouč, trenér vůle, externí pedagog KVD DAMU. Pracoval jako dramaterapeut v pražském Motole a jako manažerský poradce v Králově Dvoře. Absolvoval výcvik v integrativní psychoterapii orientované na tělo, základní výcvik v dramaterapii a výcvik v somatickém koučování. Mj. poskytuje psychologickou podporu DAMU, podílí se na vedení společnosti Impropact, aktivně hraje divadlo a věnuje se bojovým uměním.
3 – Fyzické básnictví
Fyzické básnictví je zvláštní způsob práce s jazykem. Kromě běžné mluvené a psané řeči používá – pokud možno prostě a originálně – také řeč pohybů, zvuků, gest a obrazů, v různé míře a v různých vzájemných kombinacích, případně běžnou řeč opouští a vytváří řeč novou, osobní, a přitom obecně srozumitelnou.
Seminář fyzického básnictví je zaměřený na propojování řečového, hlasového a pohybového sebevyjádření se zpracováním individuálně zvoleného tématu. Zkušenosti z různých uměleckých oborů jsou vítané, ale ne nutné.
Lektor: Petr Váša vystudoval dějiny umění, založil hudební skupiny Z kopce (1985), Ošklid (1987) a A-BEat (1990), po skončení jejich činnosti se věnoval především projektu fyzického básnictví (od 1991 představení a nahrávky, od 1992 kresby-vizuální básně, semináře a dílny na různých uměleckých školách a při zvláštních příležitostech). Po letech sólového vystupování založil hudební skupinu Ty Syčáci (1999), se kterou vydal řadu různorodých alb. V současnosti vystupuje sám, se Syčáky a s obnovenou skupinou Jasná páka, učí fyzické básnictví a pracuje na dalších literárních, hudebních, divadelních a výtvarných projektech.
4 – Procesuální drama a jak na něj
Procesuální drama zapojuje účastníky do vytváření fikčních světů a do zkoumání skutečných problémů v bezpečí vytvořeném pomocí „jako“. Seminář bude nahlížet na teorii a praxi procesuálního dramatu v různých kontextech a při práci se skupinami různého věku.
Bude se zabývat tím, jak mohou být dramatické prvky využívány k prozkoumávání sociálních problémů, historických událostí a textů různých žánrů. Seminaristé dostanou možnost prakticky prozkoumat různá procesuální dramata v roli účastníků. Společné plánování seminaristům pomůže porozumět obtížím i potenciálu plánovacího procesu.
Lektor: Ádam Bethlenfalvy je docentem na fakultě humanitních a sociálních věd Univerzity Károliho Gáspara Reformované církve v Maďarsku v Budapešti. Od roku 1998 pracoval v Maďarsku i ve Velké Británii ve skupinách zabývajících se divadlem ve výchově, a to jako herec-učitel, tvůrce, režisér či facilitátor. Vedl mládežnické divadelní skupiny. Učil ve školách i na univerzitách. Věnuje se lektorské činnosti zejména kurzům pro učitele se zájmem o dramatickou výchovu a divadelní tvorbu s mládeží. Nedávno mu vyšla kniha Living Through Extremes in Process Drama.
Dílna bude tlumočena do češtiny!
Součástí celostátní dílny v Jičíně je již tradičně přehlídka inspirativních představení dětských a středoškolských divadelních a recitačních souborů a vystoupení dětských sólových recitátorů, která se uskuteční v sobotu 17. září 2022.
PROGRAM PŘEHLÍDKY
Prokop Holiš (Praha)
I. kategorie Dětské scény
Miloš Macourek: Želva
Olívie Coco Rafajová (Praha)
II. kategorie Dětské scény
Zdeňka Bezděková: Říkali mi Leni
Jan Vokrouhlecký (Praha)
III. kategorie Dětské scény
Jaroslav Pížl: Dal jsem si na hlavu lívanec (Praha)
Sofie Anna Janebová (Mladá Boleslav)
IV. kategorie Dětské scény
Irena Dousková: Hrdý Budžes (úryvek z knihy)
David Seltenreich (Praha)
IV. kategorie Dětské scény
Zdeněk Jirotka: Rozhovor pod sochou
Eliška Nedvědová (Mladá Boleslav)
I. kategorie Wolkrova Prostějova
Lucie Faulerová: Smrtholka
Tři boty, ZŠ a MŠ Třebotov (ved. Václava Makovcová, Jana Barnová)
MON DIEU!
Předloha: Václav Cibula: Francouzské pohádky; Jan Vladislav: Francouzské pohádky: Kapitán Tulipán a princezna z Bordeaux
Dramatizace, režie, výprava: Václava Makovcová, Jana Barnová
Hudba: úryvky z francouzských lidových písní
Hudební doprovod: Jana Barnová
HOP-HOP Ostrov, ZUŠ Ostrov (ved. Irena Konývková)
VILMA BĚŽÍ O ŽIVOT
Předloha: Naďa Pažoutová: Vilma běží o život
Dramatizace a režie: Irena Konývková
Hudba: Vlastislav Mareš
NeDiUs, MěKS Vodňany (ved. Lenka Ebelová)
JEN JESTLI SI NEVYMEJŠLÍŠ
Předloha: Shel Silverstein (přel. Lukáš Novák, Stanislav Rubáš, Zuzana Šťastná)
Sestavila: Lenka Ebelová a soubor
Režie: Lenka Ebelová
Hudební doprovod: Lenka Ebelová
Hevlimeska, Divadlo pro Zličín, Praha (ved. Dana Svobodová, Karel Tomas)
DŮM DOKTORA FIŠERA
Předloha: Petra Braunová: Dům doktora Fišera
Dramatizace a režie: Dana Svobodová a Karel Tomas
Hudba: složil a nahrál David Brodský, člen souboru