Litomyšl, opona, 2011 TV2, cyklus Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, 2. díl, Malované opony zámeckých divadel
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/21154215560/
Je to krásný pocit sedět na jevišti valdštejnského zámeckého divadla v Litomyšli a kochat se přímo krásou, která je tady zachována. Hrabě Jiří Josef z Valdštejna tady před 220 lety zbudoval tenhle poklad a sám na něm po 10 let vystupoval se svou rodinou a s přizvanými šlechtici. Bývaly to velké události, na které se sjížděly šlechtické rodiny ze širokého okolí. No a takové divadlo zasluhovalo, aby bylo vybaveno nejpěknějšími kulisami, které mohl hrabě v té soutěži zámeckých divadel nabídnout. I pozval Josefa Platzera, vynikajícího scénografa Nostického divadla a později potom divadel vídeňských. A Josef Platzer pochopitelně ochotně vymaloval celou řadu prospektů, kulis pro všechna možná prostředí. A také, a to je , zdá se mi, světový unikát – dvě opony. Opony překrásné s velkými fantaziemi staveb nereálných, které za oněmi krajními vázami toho proscénia běhaly normálně jedna opona za druhou. A zřejmě byly používány při představeních různě.
V dalších letech po Jiřím Josefovi pokračovala činnost na tomto jevišti, ale v polovině 19.století zde také na jevišti již vystupovaly místní ochotnické soubory a bylo tu inscenováno 37 her. A když se potom podíváte na další vývoj divadelních jevišť, těch měšťanských, tak uvidíte, že vlastně ten barokní princip zadního prospektu krásně malovaného s postranicemi je vlastně zachován v postupech měšťanského divadla. Josef Platzer tady zanechal pomník svého díla. Má tady vlastně jediné doklady jeho jistě nesmírně rozsáhlé výtvarné scénografické praxe. Nic jiného se z jeho díla nezachovalo, než všechno to, co představuje toto divadlo a zámecká galerie.