Mimo zkoušení a hraní vlastní KDO, jak jste se již zmínil, i budovu divadla tzv. Spolkový dům. Jakým způsobem ho provozujete? Kde berete finance na jeho udržování a energie? Pomáhá Vám v tom obec?
Je to již 75 let, co se rozsvítila okna našeho divadla. Historie stavby je velice jednoduchá. Nadšenci dali korunu ke koruně a vznikla budova, která nám slouží dodnes. Je to naše divadlo. Náročnou rekonstrukcí jsme je zkrášlili a dnes se můžeme měřit s těmi nejlepšími stánky Thálie. Diváci mají nádherný sál a skvělé sociální zařízení, herci mají své šatny se sprchou, divadelní klub, světelný park a zvukové zařízení… Je toho hodně. Pamatuji se, že jsem před dvaceti lety doplňoval kamna v sále o kbelík uhlí a dodnes vidím tu do červena rozpálenou rouru od komína. Dnes stačí zapnout vzduchotechniku a v sále je rázem jako ve staré jizbě. Všechno to stálo hodně peněz a my jsme si na rekonstrukci půjčili. Peníze nám svěřili členové Kroužku i lidé, kteří jenom z povzdálí sledují naši práci. Obec nám přidá ze svého rozpočtu co může a věřím, že kdyby mohla, dala by i víc. Ale jsme rádi za každou korunu. A pak je tady řada sponzorů a nadšených dárců, bez jejichž pomoci bychom to naše divadlo neutáhli.
Během letních měsíců provozujete i divadlo v přírodě. Můžete k tomu říct (napsat) něco bližšího?
Ještě dříve, než naši předchůdci postavili ve Hvozdné divadlo, se hrálo v přírodě. Pokusili jsme se pouze navázat na jejich tradici. A dnes během července a srpna odehrajeme pod širým nebem více představení než pod střechou. Pro diváky je to něco nového. Sedí v amfiteátru pro 500 diváků a nad nimi létají netopýři, vedle se ozývá skřehotání žab a bzučení komárů. Máme ve Hvozdné krásný areál, ale jezdíme i po hradech, fotbalových hřištích, náměstích, rekreačních střediscích. Zatímco profesionální divadla během léta čerpají síly do další sezóny, my ve Hvozdné jezdíme po regionu. A diváci se sjíždějí za námi, vyhledávají naše představení, protože je zrovna okurková sezóna a všichni jsou žhaví po divadle. Noc na Karlštejně jsme odehráli 33krát a vidělo ji více než 17000 diváků. V přírodě jsme ale odehráli i Nebe na zemi, Maryšu, Příhody lišky Bystroušky a Gazdina roba se divadlu v přírodě také nevyhne.