Krajská přehlídka recitátorů – sólistů
Dětská scéna v Ostravě 2012
Krajská přehlídka proběhla dne 26. 4. 2012 ostravském CVČ Korunka a byla jako každoročně dobře připravená. Pětičlenný lektorský sbor (Hana Cisovská, Jana Křenková, Helena Skálová, Hana Rychecká a Lucie Semančíková) v dopoledních hodinách sledoval mladší kategorie, v odpoledních pak dvě starší.
Ostravskou tradicí je účast 0. kategorie (letos 6 malých recitátorů). Svědomitě připravené a svátečně naladěné děti nepřišly s žádnými novými texty, ale zasloužily se o příznivé počáteční naladění přítomných. Jejich setrvání do konce první části, doufejme, umožní doprovázejícím pedagogům či rodičům seznámit se s hodnotícími kritérii a pojetím přehlídky do budoucna.
1. kategorie (8 dívek, 6 chlapců) a 2. kategorie (10 dívek, 6 chlapců) překvapily téměř polovinou velmi dobrých energických výkonů, chutí vystoupit, vztahem k textu, těšením se na pointu. Zasloužená ocenění: Eliška Hajná, O. Preussler: Malá čarodějnice, Jiří Veselý, M. Kapek: Kam na nás, Natálie Kaletová, J.Havel: Jak vrána chtěla zpívat v opeře, Alena Malá, M. Drijverová: Holčička a mrak, Anna Veselá, J. Lada: Příhody lišky Bystroušky, Daniel Riedel, J. Ptáčková: Prázdninová. V kontrastu s nimi jsme opakovaně konstatovali prvoplánovou ilustraci slova jak gestem, tak nelogickým důrazem. Malá pozornost se věnuje hygieně hlasu. Dramaturgickou nenápaditost nelze vyčítat dětem.
Do národního kola postupují: Johanna Szpyrcová (Daisy Mrázková: Směšná ještěrka), která přednesla citlivě a s postupně nabývající jistotou text vybraný s patrnou znalostí poetiky autorky. Je velmi dobře vybavena dovednostmi (hlas, artikulace), uvolněně se projevuje pohybem a mimikou, pracuje s prostorovou představivostí. Celkovým projevem zaujala mimořádně. Dále: Vít Šimeček (Vojtěch Steklač: Boříkovy lapálie), jenž s chutí a v přirozeném tempu vypravuje jakoby vážně příběh, kterým se sám baví a tím získává posluchače i přes nedostatky v členění textu. Prohřešky v artikulaci i intonaci nechtěně podporují celkové sympatické vyznění.
3.kategorie (8 dívek, 1 chlapec) a 4. kategorie (10 dívek, 2 chlapci) I letos se přihodilo, že na nevyzpytatelná rozhodnutí některých okresních porot doplatily děti, které nejsou včas upozorněny na výběr jimi zvoleného nekvalitního textu. Ne svou vinou se ocitnou v nezáviděníhodné pozici v hodnocení těžko souměřitelném s vyzrálým výkonem svých vrstevníků. Laciný text na krajskou přehlídku nepatří, není-li vybrán s vědomým záměrem. To se bohužel nekonalo. Doufejme, že oceněné výborné výkony a doprovodné komentáře lektorského sboru pomohou bystrým dětem v orientaci k pochopení smyslu přehlídky. Ocenění: Tereza Diatilová (M. Macourek, D. Fischerová), L. Váňová (M. Drijverová, M. Holub)
Postup do národního kola: Johana Handlířová (Annika Tetzner: Červená stuha, J. Kainar: Starý muž), která v monologickém textu přehledně upravené ukázky z memoárové prózy sdělila závažné téma. Vypravuje s účastí i nadhledem, nestylizuje se do mladší postavy, jejíž prožitky věrohodně, ale bez falešného patosu, tlumočí. Má cit pro uměřenost. Zaujala rovněž působivým druhým textem. Dobře artikuluje, má dobře posazený hlas. Kristýna Kriebelová (J. Kainar: Kocourek, J. Skácel: Uspávanka s bývalými anděly a modrým ptáčkem) oba texty přednesla soustředěně, s citlivostí k básnickému slovu. Dovede sdělit podtext i předat básnické obrazy. Vědomě pracuje s pauzou a texty, pointuje. Matěj Šumbera (Petr Nikl: Záhadná pohádka, Václav Hrabě: Reduta blues) nápaditě v žánrově odlišných textech navodil odlišnou atmosféru; zvládá volný verš, dovede gradovat, oba náročné texty, vzhledem k jeho věku, má zažité. Jeho projev je osobitý. Radek Slaný (Gregory Corso: Okno, J. Žáček: Ochotnická) v monologicky pojatém nesnadném textu zaujal soustředěností, závažností sdělení, přirozenou komunikací mluvou i tělem, snahou nabídnout a ne vnutit zamyšlení. Druhý text tematicky koresponduje, ale vzhledem k jeho kvalitě vyzněl méně přesvědčivě.
Za lektorský sbor: Jana Křenková