CHRÁŠŤOVICE, o. Strakonice
V roce 1919 zřízen při zdejší osvětové komisi vzdělávací kroužek. Mírné členské příspěvky byly střádány, rozmnoženy darem 100 Kč od dobrovolného sboru hasičského, a za takto uspořený peníz nakoupeno prken na divadelní jeviště, jehož dosud Chrašťovice postrádaly. Dříví na kostru jeviště shledalo se z darovaných kusů dřev od různých zdejších pánů majitelů hospodářství. A dlouho dále se nemohlo pro nedostatek hmotných prostředků a pro značnou cenu plátna , jehož na jeviště třeba mnoho. Konečně na popud pana učitele Honzáka myšlenka zaříditi si zde vlastní pěkné divadelní jeviště oživla, povzbuzení to našlo ozvěnu v dobré vůli přispěti dle svých sil u několika jinochů-členů Vzdělávacího kroužku, kteří s příkladnou čilostí získali pro věc mnoho členů zdejších a přemýšleno, jak na to dále lépe zajíti a jak vyhnout se možným úskalím, která by mohla dobrou tu myšlenku na dlouho opět pohřbíti.
Bylo to v době ke konci zimy 1924, kdy při venkovských hospodářstvích pilna ještě nebylo. Zašlo se k osvědčenému již mistru "od všeho" k panu Tomáši Poklopovi, majiteli hospodářství čp. 53 a týž slíbil začatou již kostru jeviště, kterou původně z ochoty částečně již sestavil tesař pan Karel Klečka, syn majitele hospodářství čp. 62 zde, dodělati, což mu dalo ještě mnoho a mnoho práce a vyžadovalo drahně času, ale zato podařilo se mu vše zříditi velice účelně a bezvadně. Práci konal nezištně a jen přes velké jeho zdráhání se vnucena jemu z toho mála, jež Kroužek měl k dispozici, malá ovšem jenom odměna, která byla v nepatrném poměru k jeho námaze a vynaloženému důmyslu.
Něco peněz ještě zbývalo a tak zakoupena pro počátek nejnutnější míra do té doby poněkud již zlevněného plátna a o malíři se již vědělo předem. Byl to pro dobrou věc vždy zanícený, nezištný, při svých odborných znalostech skromný a nanejvýš ochotný pan Alois Varaus, rolník zde čp. 61. Nakoupeno barev a pan Varaus dal se hned do práce a do této doby s vkusem jemu vlastním velice pečlivě a čistě provedl jednu proměnu jeviště, načeš práce musel zanechati pro nastálé pilné práce polní a v malířské práci na jevišti bude pokračovat jakmile k tomu nalezne opět vhodnějších chvil. Pak provede proměnu druhou, hlavní oponu a jiné nutné při tom práce.
Na nedokončeném tedy ještě jevišti s úplným zdarem za režie p. učitele Honzáka sehrány dvě divadelní hry. Prvá "Na statku a v chaloupce" zpracována dle stejnojmenné povídky Vítězslava Hálka a druhá "Ferdinand spí" od Josefa Skružného. Hrubý příjem z obou činil 600,-Kč, z nichž slušný peníz zůstal čistého na krytí dřívějších vydání, respektive nedoplatků a na nevyhnutelná vydání dálejší.
školní rok 1925-1926
Loutkové divadlo objednali jsme u velice doporučované nám firmy Jan Král, nyní Eliška Králová, Praha II, Ječná ul. 13 za peníz 4672 Kč 60 hal. s dopravou železniční. 60,60 Kč a k tomu ještě jiná menší vydání, čímž vydání za ně přestoupilo 4700 Kč. Jako neodborníci nemůžeme cenu téhož nějak posuzovati, ale jsme toho náhledu, že jinde v témž provedení levněji bychom téhož nepořídili. Provedeno jest velice pěkně, jak v konstrukci jeviště, tak v malbách proměn i v originalitě a výpravě loutek. Přitom snažili jsme se při každé objednávce, tedy i při pomůckách školních a při portrétech vynikajících mužů s firmami jednati tak, by vše bylo v provedení vzorném a kde nám bylo cenu bez následků , jež by se zračily v provedení předmětů objednaných něják stornovati, rádi jsme se o to ve prospěch školy poctivě přičiňovali.
(kronika obecné školy Chraštovice 1908-1930) (Hankovec)