1899: Česká strana agrární
1905: Českomoravská strana agrární
Po 1918 se bývalá agrární strana oficiálně nazývala Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu.
1919: Republikánská strana československého venkova
1922: Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu
-----
Předchůdcem strany byl Českomoravský selský spolek pro Moravu a Slezsko založený roku 1883 Janem Rudolfem Domlem v Olomouci.
Silná odezva na moravské zemědělské hnutí na agrárně silné Jižní Čechy způsobila roku 1889 založení Selské jednoty pro království České.
Rychlý růst významu obou hnutí však vyvolal obavy u vídeňské vlády, a tak byly v roce 1890 úředně rozpuštěny. Obě organizace však rychle obnovily svou činnost jako Ústřední rolnická jednota pro Moravu a Zemská selská jednota pro království České.
Založena byla roku 6.ledna 1899 pod názvem Česká strana agrární. Typický znak strany: Čtyřlístek.
---
Před vypuknutím první světové války byli agrárníci druhou nejsilnější stranou po Českoslovanské sociálně demokratické straně dělnické.
V Československu se Agrární strana, která v roce 1922 přijala název Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu, stala postupně nejvlivnější na politické scéně.
V období Druhé republiky byli agrárníci hlavní složkou Strany národní jednoty, Rudolf Beran zastával navíc až do dubna 1939 funkci premiéra. Představitelům agrární strany byla politickou konkurencí vyčítána kolaborace za druhé světové války.
Po válce byla strana výslovně zakázána v hlavě IX. Košického vládního programu.