Historie divadla v Žilově
I. období - Období nejstarší
Ochotnické divadlo v Žilově má velmi dlouhou tradici. První zmínka o sehraném ochotnickém představení pochází již z roku 1886. Tehdy řídící učitel Karel Hůla napsal do pamětní knihy ledecké školy toto: "V sobotu dne 21. srpna 1886 v žilovském hostinci p. Čeňka Žaloudka okolní studující a jiní ochotní ponejprv na ledecké farní osadě mimo Třemošnou, kdež již přes rok ochotnická představení divadelní se pořádají, divadlo, a sice kus "Divotvorný klobouk" ve prospěch Ústřední matice školské. Při kuse tom působily zejména tyto osobnosti. Jako student Strnad, studující p. Beneš z Českého Najštatu, jako student Křepelka, studující p. Follprecht z Plzně, jako Strnadův ujec a lichvář Goliáš, studující p. Jakub Karez z Horní Břízy, jako hostinský Barnabáš a sklepník Datlík, studující p. Kieswetter z Krašovic, jako Barnabášova dcera Bětuška, Josefa Žaloudková, dcera hostinského Čeňka Žaloudka ze Žilova, jako myslivecký mládenec Karel, studující p. Košák z Krašovic, jako sklepník Zvonek, strojník Beneš z Horní Břízy, jako nádeník a kluk studující p. Karez z Horní Břízy, bratr p. Jakuba Kareza. Po divadle následovala taneční zábava, při níž ledecká hudební skupina dost ochotně účinkovala. Z hrubého výnosu as 50 zlatých vytěženo čistých as 20 zlatých pro Ústřední matici školskou." Tolik nejstarší nalezený zápis o divadelních ochotnících v Žilově.
O tom zda a a jak se hrálo divadlo v letech bezprostředně následujících není nic přesně známo. Další informace se objevují až v roce 1902, kdy byl v Žilově založen Sbor dobrovolných hasičů. Z dochovaných písemností hasičského sboru lze vyčíst, že sbor stavěl požárnické divadelní hlídky - je tedy zřejmé, že divadlo se v tomto období hrálo. Bohužel však z těchto pramenů nejde určit, zda představení hráli sami členové sboru hasičů či jiná společnost. Stejně tak zde nejsou zaznamenány názvy divadelních her.
II. období - Období první světové války
Divadlo se v Žilově hrálo i za první světové války. Dokládají to opět zápisy z pamětní knihy ledecké školy. Z těchto zápisů je zřejmé, že v létech 1915 - 1916 sehrály děti této školy pod vedením svých učitelů v Žilově celkem čtyři představení.
III. období - Období meziválečné
IV. období - Období druhé světové války
V. období - Období prvních poválečných roků
VI. období - Období let 1951 - 1962
VII. období - Období let 1962 - 1968
V tomto období nebylo sehráno žádné divadelní představení.
VIII. období - rok 1968
V tomto roce došlo na krátký čas k obnovení činnosti. Soubor posílen o několik nových členů nacvičil hru Jana Horského a Otčenáška "Ta naše písnička česká".
IX. období - Období let 1969 - 1971
Další přestávka v činnosti žilovského divadelního spolku. Ani v tomto období nebyla sehrána žádná divadelní hra.
X. období - Období let 1972 - 1986
XI. období - Období let 1986 - 1989
XII. období - Období let 1989 - 1995
XIII. období - Období let 1995 - 1998
XIV. období - Období let 1998 - 2002