Od 1987 hrál loutkoherecký soubor Rolnička Městského kulturního střediska Horažďovice.
(Byl navržen název Dřeváček, ale neujal se, proto soubor zůstal u staršího názvu Rolnička.)
První principálka obnoveného LS Rolnička byla Božena Saláková, loutkoherečka, vedla soubor 8 let.
Další principálové: Stanislav Sekyra, Miroslav Bláha, Michaela Petrusová, Josef Chalupný.
1987 první hra – Zdeněk Schmoranz: Začarovaný les, režie Božena Saláková.
1988 – Jaroslav Kment: Čertimlýn, režie M. Šťastná; Ludmila Tesařová: Vodníkova Hanička, režie I. Petrusová.
1998 – Martin Sekáč: Tajemství hradu Helšaftu, účast na oblastní přehlídce v Horažďovicích.
2000 představení pro dospělé – Zdeněk Svěrák, Ladislava Smoljak: Posel z Liptákova – Vizionář, režie M. Vondryska, hráno jh. na KP činoherního divadla v Horažďovicích.
2003 – V. Engler: Obr a ptáček s modrým ocáskem, režie J. Chalupný , účast na KP LD.
2004 – J. Chalupný: Jak princ s vodníkem vytopili peklo, režie J. Chalupný, účast na KP Skupovy Strakonice, účast ve volném programu přehlídky Loutkářská Chrudim.
Další nastudované hry:
Budulínek (r. I. Petrusová); Perníková chaloupka (r. B. Saláková); Míček Flíček (r. I. Petrusová); Červená Karkulka (r. M. Šťastná); Princezna a Abuk (r. M. Petrusová), Čerti na hradě (r. M. Petrusová); Hanička a baba Jaga (r. B. Saláková) ; Dlouhý, Široký a Bystrozraký (r. M. Petrusová); O ševci Dratvičkovi (r. S. Sekyra); Honza, čert a Kašpárek (r. B. Saláková); Žabka carevna (r. R. Hůdová); Karel Šťastný: Skřítkové a Budlibani (r. K. Šťastný); Zlatovláska (r. M. Bláha); M. Petrusová, M. Bláha: Z pohádky do pohádky (r. M. Bláha a M. Petrusová); Princezna Včelka (r. Z. Holá); Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak: Vražda v salonním kupé (r. M. Vondryska); R. Hůdová: O zlé koze (r. R. Hůdová); Karel Šťastný: O hrozně líném Honzovi (K. Šťastný); A. Kazdová, M. Vítovcová: O princezně Meduničce (r. A. Kazdová); Vzduchoplavci (r. J. Jindra), Drak Buchtorád (r. R. Hůdová); M. Bláha: Červená Karkulka trochu jinak (r. M. Bláha); Popelka (r. M. Petrusová); M. Bláha: O Růžánkovi (r. M. Bláha) a další.
2006 se soubor Rolnička stal součástí Loutkového divadla Tyjátr.
Principálem loutkoherecké sekce byl Josef Chalupný.
2007 – Martin Sekáč, Karel Šťastný: Tajemství hradu Helšaftu (loutková hra), režie Karel Šťastný. Účast KP Skupovy Strakonice.
2008 Tyjátr Horažďovice – loutkoherecká účast na Boleveckých slavnostech Plzeň:
– Jan Duchoň: Kašpárkovo dobrodružství u loupežníků, režie Růžena Hůdová.
– Karel Šťastný: Betlémská hvězda, režie Karel Šťastný.
2009 – Josef Chalupný, Martina Šůsová: Hänsel und Grettel, Jak princ s vodníkem vytopili peklo (2 loutkové hry v němčině), režie Karel Šťastný a Josef Chalupný. Obě hry sehrány ve spřáteleném německém Regenu.
Loutkoherecká skupina má 15 členů, vedoucí Josef Chalupný.
2010 – Jak švec čerta ošidil, r. Josef Chalupný. Účast na KP Skupovy Strakonice.
2018 – Zlatovláska; Tři zlaté vlasy děda Vševěda; O princezně Včelce; Čertimlýn; Jak se Kašpárek těšil na Ježíška.
2019 – Jak Kašpárek zachraňoval cirkus; Princezna Medunička; O Budulínkovi; Vánoční pohádka; Jak princ s vodníkem vytopili peklo; Sněhurka a sedm trpaslíků; Honza a zlá princezna; Začarovaný les a další hry z repertoáru.
2020 – Žabka carevna; Popelka.
2021 – Zlatovláska; Červená Karkulka; O perníkové chaloupce; Míček Flíček; Čerti na hradě; Vánoční pohádka; O Budulínkovi; pro dospělé – scénické čtení Na hraně.
2022 – Martin Sekáč, Karel Šťastný: Tajemství hradu Helšaftu; Popelka; O Vševědovi; William Shakespeare: Sen noci svatojánské; Očarovaný sen; O Plaváčkovi; Jak Kašpárek zachránil Vánoce. Účast na přehl. Skupovy Strakonice.