PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
LOUNY, 16. A 17. 4. 2016
Již tradičně pořádá krajskou „Dětskou scénu“ městská knihovna v Lounech. Poskytuje pro přehlídku nadstandartní zázemí v prostorách knihovny. Pracovníci MKL zabezpečují i takové služby jako je seminář pro recitátory – hlasová rozcvička před recitací a tzv. stínový rozborový seminář, kde lektorka moderuje diskusi s dětmi. Další knihovníky je možné vidět v rolích moderátorů, nápovědy, fotografa, kavárníků. To vše podporuje velmi vstřícnou atmosféru a minimalizuje soutěžní ráz celé přehlídky. Všichni recitátoři dostávají kromě účastnického listu i šité hračky z dílny Spolku paní, dam a dívek, který pracuje při knihovně.
Letošní ročník se konal v sobotu a neděli 16. a 17. dubna 2016. V lektorském sboru zasedli: Jan Anderle, Renata Vordová a Anna Bahnerová. Na přehlídce se sešel rekordní počet recitátorů i diváků.
V sobotu recitovalo 15 dětí v 1. kategorii – ocenění za interpretaci jich obdrželo pět: Anna Andrášková, Magdalena Emma Prontekerová, Adéla Vázlerová, Jasmína Van Vegchel a Karolína Štolbová. Přestože 1. kategorie není postupová, v Lounech postoupily děti z dopoledne do odpoledního bloku – všichni recitátoři vystoupili jako tzv. předskokani před třetí věkovou kategorií. V té všech 16 recitátorů interpretovalo dva texty. Do Svitav byli vysláni Anna Formánková za interpretaci textu, který pro ni napsal její strýc – básník Václav Formánek, kde vtipně komentuje život v Ústí nad Labem, a Martin Matocha, který příjemně překvapil především poučenou interpretací obtížného textu Jiřího Ortena O čem ví tesknota.
V neděli dopoledne pokračovala přehlídka druhou věkovou kategorií, ve které vystoupilo 16 interpretů. Lektorský sbor ocenil nejvýše Annu Horákovou za interperetaci textu A. de S. Exupery – Malý princ. Anně se podařilo dnes už klasický text uchopit po svém a přesvědčit publikum o svém pohledu. Dalším, kdo bude reprezentovat Ústecký kraj ve Svitavách, je Martin Balabán s textem Eduarda Basse Nešťastná rodina. Martin s úžasným nadhledem a smyslem pro přesné pointování dokázal, že i ve druhé kategorii se mohou vyskytnout téměř profesionální výkony.
Závěr patřil nejstarším recitátorům – kategorii čtvrté. V ní vystoupilo 19 interpretů, každý se dvěma texty. Nominováni byli Nikola Helšusová – s textem Shela Silversteina Rozhvor, kde dokázala na minimálním prostoru vytvořit a předat tísnivou atmosféru textu a Josef Fečo, který svým velmi osobitým projevem oslnil diváky především interpretací textu Františka Nepila Chalupník a jeho žena. Doporučena k postupu byla Natálie Oyawale s texty I. A. Krylova Vlk a beránek a O. Wilde Slavík a růže. Natálie ukázala jedinečný pohled na oba texty.
Kromě postupujících ocenili lektoři ve 2., 3. a 4. kategorii ještě interpretaci textů u Audrey Kristine Wangle, Kláry Ulbertové, Adély Kočínové, Rozálie Vrané, Adiny Tonderové, Antonína Ďurana, Matěje Parpela a Jana Kunze.
Po každé kategorii proběhl rozborový seminář – lektoři byli k dispozici dětem i jejich dospělému doprovodu na třech místech a věnovali se všem, kteří přišli diskutovat o svých výstupech.
Úroveň přehlídky byla velice vysoká, lektorský sbor ocenil dramaturgický výběr u většiny interpretů i viditelnou poučenou práci s dětskými recitátory.
Celkovou atmosféru pomohl dotvořit i doplňkový program – tzv. předskokani – ať už jimi byly děti z MŠ, nebo seniorský pěvecký sbor.
Renata Vordová