Databáze českého amatérského divadla
Soubory: r Divadelní soubor Kulturního domu ROH / Umělecké studio - Střelnice
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 196x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 196x
DS Kulturního domu ROH (Domu odborů) Hradec Králové působil v budově Střelnice.
Zřizovatelem Kulturního domu ROH (Domu odborů) byla Krajská odborová rada.
Vedoucí osobnosti: Petr Průša, vedoucí poradny LUT OD (lidové umělecké tvořivosti Osvětového domu?) a Vladislav Hruška, ředitel Kulturního domu ROH, Břetislav Lelek, metodik Kulturního domu ROH.
Premiérou 1. června 1958 se končí činnost Lidové opery při Kulturním domě ROH v Hradci Králové. Touha hrát dobré amatérské divadlo i dále u mnohých členů zůstává. V roce 1961 se zakládá Divadelní studio při Kulturním domě ROH.
Z iniciativy vedení souboru (Břetislav Lelek, Otakar Pelant, Jiří Podubecký, Jaroslava Poldová, Jana Kmochová, Mirek Melichar) je přijata výzva Osvětového domu v Hradci Králové ke spojení divadelních ochotníků v Hradci Králové a vytvoření inscenace ke 110. výročí Aloise Jiráska.
Z popudu krajského metodika pro divadlo Josefa Vavřičky byl nacvičena inscenace Alois Jirásek: Jan Roháč z Dubé v jeho režii.
1961 - Alois Jirásek: Jan Roháč, režie Josef Vavřička. Hra byla na plakátech uváděna pod hlavičkou DS DK ROH Závodů Vítězného února a DS Kulturního domu ROH. Téměř 50 divadelníků, v titulní roli Jiří Paukert, jeho protihráčem Jiří Podubecký v roli krále Zikmunda, Rudolf Faltejsek v roli Hynka Ptáčka z Pirkenštejna. Účast na 31. Jiráskově Hronově. Velký úspěch, režisér Vavřička byl oceněn čestným uznáním, Jiří Paukert dostal zvláštní cenu, soubor získal první cenu i cenu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. O úspěchu psal veškerý tisk pochvalně a s uznáním.
Soubor uváděl inscenaci nejen v Hradci Králové v největším sále na Střelnici, ale i v dalších městech východočeského i středočeského kraje, mj. na Divadelním máji v Krnově, na Klicperově Chlumci nad Cidlinou. Účast na Polické divadelní hry, Police nad Metují.
Ke slovu přicházejí mladí zájemci o amatérské divadlo.
1962 V. K. Klicpera: Jan za chrta dán, úpr. a r. Otakar Pelant, scéna Petr Průša.
1963 Jevgenij Švarc: Stín, režie Josef Vavřička, úspěch v krajské i mezikrajové soutěži, doporučení do programu XVIII. polických her, na Divadelní máj, Krnov (účast na obou přehlídkách se zřejmě nerealizovala), účast na JH 1964, srozumitelný současný výklad, uplatnění prvků hudebního divadla, inscenace má řád a styl; pro děti.
1966 Arthur Watkyn, Ernest Doudley: Smrt prochází tmou (Dům u dvou vražd), režie Emil Trnka, důrazná úprava hry, stylově čistě řešená scéna, půdorys ovlivněn zájezdovými podmínkami souboru, výborné ženské představitelky Jarmila Freiburgová a Jindra Židlická.
1966 ve spolupráci s Divadelním souborem Vzorné OB Malšovice, Alois Jirásek, Eva Klenová: Hejtman Talafús, r. František Kaláb, P. Průša. Účast na Langrův divadelní Bohdaneč.
1966 Alois Jirásek: Lucerna, režie Josef Vavřička, výprava: Karel Zmrzlý, DVÚ Hradec Králové j..h., hudební spolupráce Svatopluk Kozdera, účast na JH 1966.
Nepochopení zřizovatele a špatné podmínky donutily členy souboru, zejména mladé, aby se věnovali malým jevištním formám na scéně malého sálu KD ROH. Většina ochotnických herců však končí s divadelní činností po nezdařeném pokusu o nastudování Figarovy svatby profesionálním režisérem a dirigentem Vašatou z Ostravy, část členů přechází do jiných souborů.
1960 vzniká z iniciativy Břetislava Lelka, Otakara Pelanta ad. Umělecké studio Kulturního domu ROH
1960/1961 pásmo Nafta a monopoly; žňová úderka Velký výmlat; pořad recitace Do boje lásko leť.
1962 politický kabaret k otázkám Německa Pojďte dále, r. Petr Průša a Vladislav Hruška, účast na JH 1962
– práce s převzatými texty, pokus hradeckého souboru o politický kabaret vyznívá tezovitě a na mnoha místech nepříliš přesvědčivě, kaleidoskopické řazení čísel, problém citu pro rytmus a délku.
Jaroslav Vedral, OD 1962, č. 9-10, s. 201.
1965 Leon Kruczkowski: Němci, r. Petr Průša. Účast na Langrův divadelní Bohdaneč.
Bibliografie:
KŘEPELKA, Karel: Historie ochotnického divadla v okrese Hradec Králové. vydalo Okresní kulturní středisko v Hradci Králové 1983.
VEDRAL, Jaroslav, Ochotnické divadlo 1962, č. 9-10, s. 201.
Související Osobnosti
- BAHNÍK, František, režisér, Hradec Králové
- LELEK, Břetislav, Hradec Králové
- PELANT, Otakar
- PRŮŠA, Petr, Dr., Hradec Králové
- VAVŘIČKA, Josef, Hronov, Hradec Králové
- ZMRZLÝ, Karel, scénograf, hl. Hradec Králové a Brno
Související Ročníky přehlídek
- Hronov, Jiráskův Hronov - 1961, ročník 31 - národní
- Hronov, Jiráskův Hronov - 1962, ročník 32 - národní
- Hronov, Jiráskův Hronov - 1966, ročník 36 - národní
- Lázně Bohdaneč, Langrův divadelní Bohdaneč - 1965, ročník 8 - jiné s účastí divadelních souborů
- Lázně Bohdaneč, Langrův divadelní Bohdaneč - 1966, ročník 9 - jiné s účastí divadelních souborů
Mapa působení souboru - r Divadelní soubor Kulturního domu ROH / Umělecké studio - Střelnice
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.