Bezoušková, S. : Krajské přehlídky 2007 - HDP. AS 2007, č. 3

Němčice nad Hanou – Hanácký divadelní máj
Nominace: DS Rotunda Znojmo – Božena Fixová: Kterak se čert o princeznu pokoušel
1. doporučení: DS Hugo v Prostějově – Josef Kolář, Marek Eben: Kocourek Modroočko
Divadelní soubor Rotunda Znojmo v režii Václava Berana se představil rozvernou pohádkou autorky B. Fixové Kterak se čert o princeznu pokoušel. Byť scénář hry nepatří mezi veledíla, podařilo se souboru povýšit své představení nad předlohu. A to promyšleným řešením scény, výborným herectvím se spoustou dobrých nápadů a použitím antiiluzivních divadelních postupů. Ale i v této velmi pěkné inscenaci občas došlo k prostoupení nedostatků scénáře na povrch. Nicméně, přes všechna pro i proti – kdy oněch pro je jednoznačně více – byla porota svědky invenčního představení, s jemuž podobnými by se ráda na jevištích dětského diváka setkávala častěji.
Režisérka Hana Kotyzová prostřednictvím kolektivu DS Hugo v Prostějově, který je složen z mnoha mladých lidí, nastudovala pohádkový muzikál Kocourek Modroočko s hudbou Marka Ebena. Soubor si vybral pro své záměry více než vhodný titul, a s mírou zpracování nelze jinak nežli souhlasit. Vyrovnané herecké výkony v syntetickém spojení se zpěvem a tancem, jak to vyžaduje muzikál. Barevná scéna, zvládnuté kostýmy, propracované masky, a to vše za doprovodu živé kapely. Snad chybělo jen trochu více energie, nasazení, zvládnutí techniky (ta je bohužel často překážkou dobrému výkonu) a jasněji sdělené téma příběhu.
Klasickou pohádku Boženy Němcové Sůl nad zlato – dramatizace Radovan Lošťák – nazkoušel DS OB Troubky. Umluvenou předlohu soubor nepřekonal, jevištního jednání se tak diváci bohužel nedočkali.
Absolutní divadlo z Brna přivezlo dvě autorská představení, tedy dvě pohádky. B. Němcová – Miloš Břunda O dvanácti měsíčkách a H.Ch. Andersen – M. Břunda Císařovy nové šaty. Obě inscenace narážely na základní problémy v dramaturgii i režii. Nicméně se jedná o mladý divadelní kolektiv, který určitě brzy najde cestu k vyšší kvalitě svých představení.
Divadelní soubor ŠOK Staré Město zahrál na Hanáckém divadelním máji vlastní jevištní adaptaci pohádky Jana Drdy Zapomenutý čert. U této inscenace porota narazila na zásadní problém etický, tj. dramaturgické vyřešení postavy Plajznerky. A to jak z hlediska scénáře, tak i ve smyslu režie a herectví.
DS TAK JO z Brna se předvedl s pohádkovým příběhem Jak to bylo ve Strašidlákově. Vzhledem k tomu, že se porotě předloha jevila v celkovém kontextu jako nejslabší, většina připomínek směřovala právě na hlavu autorky a režisérky v jedné osobě Jany Blažkové.
Nezbednosti lišky Bystroušky na motivy známého příběhu R. Těsnohlídka přivezl Dramatický kroužek DPS Mládí z města Litovel. DPS Mládí patří spíše do kategorie děti dětem. Tak jako tak se soubor svého úkolu ale zhostil se ctí.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':