Miletín, Muzeum českého amatérského divadla, 2006, prof.Černý o projektu Muzea

vstupní část lektorského posudku projektu expozice Prof. PhDr. Františka Černého, DrSc.:
Projekt vytvořit v Miletíně, rodišti básníka K. J. Erbena, muzeum českého amatérského divadla podkrkonošského a podorlického regionu, nazvaný Národní divadlo nčeského Podkrkonoší,považuji za velmi významný. Ochotnické divadlo je totiž v této oblasti - a vlastně na celém území našeho státu - fenomén příznačný pro společenský a kulturní život českého národa v 19. a 20. století, určitými projevy někde už dokonce i pro druhou polovinu 18. století.

Volba Miletína - a zaměření muzea - má navíc své oprávnění. Ochotnické aktivity v Podkrkonoší a v Podorlicku byly velmi rané a hlavně mimořádně silné a činnost amatérů se v této oblasti udržela až do současnosti. Ochotnické spolky jsou i zde většinou nejstaršími spolky v obcích, které si uchovaly kontinuitu navzdory všem proměnám až do našich časů. Rád bych také upozornil, že v Podkrkonoší, kde je až nápadně velká hustota měst, mezi nimiž nejsou velké vzdálenosti, se tyto aktivity záhy doplňovaly a namnoze i prolínaly. Postihnout tento fenomén vcelku odpovídá tedy i tradičnímu povědomí obyvatel tohoto regionu.

Význam expozice tkví nejen v tom, že bude prvním muzeem českého ochotnického divadelnictví na našem teritoriu. Nemělo by se přehlédnout, že s výjimkou Muzea loutek v Chrudimi, zatím žádnou expozici české divadelní kultury nemáme.

Zájem o toto muzeum, který samozřejmě nevznikne okamžitě, posílí jistě fakt, že svět divadla, v projektu vtipně a konkrétně přiblížený, bude přitažlivý nejen pro dospělé návštěvníky, ale i pro děti.

Diváky však může do tohoto miletínského muzea vábit i skutečnost, že se tu setkají s typem divadla, které je těšilo v mladých letech, i divadelními projevy velmi často naivními, inzitními, což má, jako třeba výstavy naivních malířů, pro překomplikované lidi z rozhraní 20. a 21. století stále větší půvab.


Scénář, který vypracoval Jiří Valenta, považuji za vynikající. Nikdo jiný by ostatně dnes nebyl schopen vidět ochotnickou činnost u nás nejen v takovém širokém koncepčním záběru, ale zároveň v jeho všední a stále se proměňující konkrétnosti. Text dokládá nejen autorovy mimořádné znalosti. Vypovídá i o jeho lásce k divadlu. A speciálně k našemu ochotnickému divadlu. Je to i velký pracovní výkon. Valenta, který spolu s dr. Vítězslavou Šrámkovou inicioval a pak hlavně po řadu let s velkým elánem a soustředěním a také pílí řídil rozsáhlé týmy, připravující texty pro několikasvazkovou publikaci Artamy o našem amatérském divadle, dílo nesmírné důležitosti, přeložil tu obraz, zde vytvořený, do optické, obrazové podoby na regionu mu osobně blízkém. Důležité je i to, že tu nechce diváky jen poučit, ale i okouzlit, potěšit světem divadla, které si ve volném čase vytvářeli po práci hlavně v minulém a předminulém století lidé v městech i vesnicích podhorských oblastí. Na rozdíl od běžných muzejních prostor by tu mohla vzniknout expozice působící rozmarně a radostně. Dobré je i to, že scénář v řadě momentů vybízí návštěvníky k vlastním aktivitám.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':