Nové loutkové divadlo z pohledu souboru
Augustin Kotil
Jsme velice rádi, že se započalo s výstavbou stálé loutkové scény v Třeboni, o níž se hovoří v různých vlnách již od roku 1991. Tehdy již bylo zřejmé, že bude potřeba uvolnit pronajaté prostory v bývalém klášterním refektáři. Bohužel děkanství potřebovalo prostory uvolnit pro svou činnost ještě dříve, než bylo vyřešeno nerudovské „Kam s ním?“. To opět naplno otevřelo jednání o umístění loutkového divadla (déle jen LD). Kde všude divadlo mělo a mohlo být se dočte v článku Co by bylo, kdyby….. V roce 2011 byla zadána vyhledávací studie a ta jako nejvhodnější určila výstavní sál.
O tom, v jakém rozsahu bude celá rekonstrukce realizována a v jaké finanční výši, rozhodovalo vedení města, nikoliv loutkáři, jak se z různých stran dozvídám. Z naší strany zazněly požadavky technického a prostorového rázu. To, jak toho bude dosaženo, již bylo na projektantech a investorovi. Název celé akce „Loutkové divadlo“ mi připadá zavádějící. Je nutné si uvědomit, že oněch 14 milionů nemá stát pouze loutkové divadlo, ale i vstupní vestibul. Ten bude sloužit i pro divadlo J. K. Tyla, kde také probíhají stavební úpravy a zvětšují se šatny a buduje nový výtah.
Skladovací prostory v novém divadle podle projektů budou snad dostatečné. Po několika letech bude možné uskladnit všechny kulisy, rekvizity a loutky pod jednou střechou a nebude potřeba vše svážet z různých míst po celém městě. V nové dílně bude možné opravovat a vyrábět různé součásti představení a uskladnit materiál potřebný pro výrobu.
Prostor jeviště je koncipován velkoryse a umožní nové inscenační postupy. Bude možné inscenovat již existující hry stejně jako na původní scéně:
• nebude chybět propadlo pro hraní spodovými loutkami
• samozřejmostí je i kruhový světelný horizont
• pro hraní bude použita kovová konstrukce, kdy je délka nití loutek 220 cm
Po odsunutí konstrukce pro vodiče loutek do zadního prostoru jeviště vznikne hrací prostor stejný jako v klasickém činoherním divadle. Ten umožní inscenování i nových her s jinými inscenačními a scénografickými postupy. V divadle bude možné hrát i tzv. „černé divadlo“ nebo „luminiscenční divadlo“. Diváci se tedy mohou těšit na zcela nové hry již v tomto roce, kdy bude využita technika černého divadla a živého herce s loutkou. A jako bonus je zde možnost hraní komornějších činoherních představení a nebo menších koncertů, které nejsou vhodné do velkého divadla.
Venkovní scéna bude využívaná v letních měsících pro odpolední dětská představení, která již nebude nutné v nepříznivém počasí rušit. Ta se přesunou pouze o patro výše do sálu. Ta by podle dostupných informací měla vzniknout až v následujících letech a ne v této etapě.
Špatný technický stav původního loutkového divadla v klášteře nedovoloval hostování jiných loutkářských souborů. To by v budoucnu neměl být problém a diváci se mohou těšit i na pohádky jiných produkcí, nejenom té třeboňské. V budoucnu bychom chtěli pořádat malou loutkářskou přehlídku, které zde v Třeboni před lety probíhala. A v neposlední řadě padly již první smělé plány na vznik dětského a studentského loutkářského kroužku. No uvidíme, jak se vše podaří projednat a připravit již do nového školního roku 2012/2013.
Soubor se po personální stránce především stabilizuje a bude ho možné rozšířit o nové technické spolupracovníky i herce. Dramaturgický plán je už teď nabitý a síly současného souboru nejsou neomezené. Budeme proto rádi, když do nové divadelní sezony 2012/2013 přivítáme nové kolegy. Ty technické bychom rádi uvítali již do zbrusu nového divadla v jarních měsících letošního roku. Tak pokud bude mít někdo zájem vyzkoušet ovládání zbrusu nového osvětlení či ozvučení sálu, nebojte se a kontaktujte nás.
Stálé zázemí pro nás znamená, že se budeme moci ze všech sil věnovat přípravě a hraní přestavení a ne neustálému stěhování a přemisťování po městě. Doufáme, že sál budou využívat i jiné kulturní subjekty působící ve městě a rozšíří se již tak bohatá kulturní nabídka ve městě.
S projektanty a stavebníky stále konzultujeme v průběhu stavby různá specifika, které loutkové divadlo má a s nimiž se nemohou v běžné stavební praxi potkat. To by mělo být zárukou vzniku opravdu funkčního hracího prostoru.
Zbývá si jen přát, ať se stavba vydaří, stihne se v termínu a abychom Vás co nejvíce uvítali v květnu na prvním představení v novém divadle. Symbolicky to bude přestavení Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Tím jsme končili na staré scéně a doufáme, že se nám podaří zahájit ještě úspěšnější etapu činnosti loutkového divadla v Třeboni.
Těšíme se na Vás v novém loutkovém divadle.