AS 2006, č. 5: Kateřina Kišišpa Crhová: S.M.A.D.

S.M.A.D. - SETKÁNÍ MLADÝCH
AMATÉRSKÝCH DIVADELNÍKŮ
ŠUMPERK 11. - 20. SRPNA 2006

Nasedám do vlaku na Hlavním nádraží v Praze - cílová stanice Šumperk. Vlak se pomalu rozjíždí a já přemýšlím, po kolikáté už… PO DESÁTÉ! Aklimatizace - nádech, výdech – ano, všechno je v pořádku, nic se nezměnilo.
Prezence - ŠOK - nepoznávám ani jednu tvář. Samí mlaďoši. Pak mi dojde, že staří ostřílení Šumperáci dojíždějí vždy až na poslední chvíli.
Úvodní schůzka - Uf, nemýlila jsem se, všichni jsme tu a je tu i KAREL! (Tomas). Máme za sebou první kontakt se svými lektory a teď už záleží na nás, jak ten společný týden plný divadla, tvořivosti, setkávání se a legrace prožijeme.
„Dielne v Šumperku sú veľmi vzácnou príležitosťou desať dní nerušene tvoriť a riskovať úplne všetko.“ (Ján Šimko, lektor třídy B.)
Letos bylo na Šumperku k výběru pět dílen a rozhodnout se pro jednu z nich bylo asi to nejtěžší. Noví lektoři lákají už jenom tím, že jsou v Šumperku poprvé a vy máte možnost poznat další osobnosti a způsob jejich práce. A ti, u kterých jste jako frekventant už jednou nebo i víckrát v minulosti zakotvili, vždy přinesou něco nového. A tak jednoduše, ať se přihlásíte do jakékoliv dílny, nemůžete udělat chybu.

Dílna A - V KORUNÁCH STROMŮ
Lektor: Jiří Lössl, tanečník, performer, pedagog.
Do dílny A se letos přihlásilo snad nejvíc nováčků. Společně pracovalo sedmnáct účastníků. Během týdne je bylo možné potkat v tělocvičně SZŠ v Šumperku, anebo jak už název dílny napovídá - v korunách stromů a to doslova. Dílna A v těchto místech komunikovala pohybem, sdílela a souzněla s prostorem, kontaktovala se, přenášela pohybem energii. Účastníci se učili jak zacházet se svými těly a také s těly svých spoluseminaristů. Všichni (Jirku nevyjímaje) se vyznačovali neustálým úsměvem, pozitivní energií a klidem, který z nich všech vyzařoval na první pohled. Jak by také ne, když jim lektor jako součást dílny četl pohádky. Jejich sobotní pohybové vystoupení situované v atriu Šumperského divadla se prolínalo s fotografiemi a výtvarnými díly vytvořenými během týdne. To vše doplňovala živá hudba.
OČIMA SEMINARISTŮ
Lösslovo desatero aneb Neustále zlobí a je na to hrdý
1. Poskládej si kosti - máš jich v těle dosti.
2. Klaď otázky na tělo - vždy ti rádo odpoví.
3. Dostaň seminaristy do krkorukopánvokyčlolomných poloh - jejich tělo to rozchodí.
4. Čti seminaristům alespoň 3 pohádky denně - budou ti věrně a pozorně naslouchat.
5. Vždy buď mravným příkladem svým seminaristům - potřebují to!.
6. Vzpomeň si na všechna jména svých žáků - oni si tvé také pamatují.
7. Dodržuj čistotu a pořádek na pracovišti.
8. Všechno si řádně zdokumentuj.
9. Šiř a propaguj nový halucinogen Lösslin.
10. Miluj Oskeruše, lahodný to nápoj pálený z jeřabin.

Dílna B - ŘEKNI MI
Lektor: Ján Šimko, režisér, dramaturg, spoluzakladatel divadla M.U.T.
Dílna B se zabývala autorskou tvorbou a hledáním minimálního prahu herectví. Podle slov Janka se ve skupině sešli velmi zajímavé typy, které byly ochotné dodat jako materiál pro vytvoření divadelního díla své vlastní autentické zážitky. A tak následovaly hodiny a hodiny rozhovorů a vzájemného zpovídání, aby se posbíralo co nejvíc textového materiálu. Béčko se stalo jakousi nerozlučnou jednotkou, plnou smíchu a veselí. Nebylo je vidět jinak než spolu. Jejich závěrečný divadelní večer s pracovním názvem Točeňák divákům nabídl autentický zážitek, v průběhu kterého se hercova přítomnost na scéně pohybovala mezi bytím v roli a mimo roli, a to vše v netradičním prostředí arény, vytvořeným za zavřenou oponou Šumperského divadla.
OČIMA SEMINARISTŮ
Náš lektor Jáno je laskavá autorita a má nás všechny rád.
Při práci to občas jiskří, ale v podstatě souzníme.
Náš lektor Jáno nemá žádné zlozvyky.
Náš lektor Jáno nezřízeně miluje houby.
Nespokojí se s obyčejnými žampiony, vyhledává i jiné druhy hub.
Včera se nám trochu otrávil.
Frekventant N. dělá, co může, aby se Jáno z otravy jen tak nedostal.

Dílna C - BOJ NA ŽIVOT A NA SMRT V ŠUMPERKSKÉM CIRKU
Lektor: Petr Nůsek, šermíř, divadelník.
Dílna C letos s nejmenším počtem (nejmladších) účastníků, ale o to s větším nasazením, měla zřízen hlavní stan v klubovně internátu a v přilehlé zahradě SZŠ. Během dosti tvrdého tréninku (bez kterého se žádný gladiátor neobejde) nás děsili všemožnými helmami, maskami a zbraněmi, v našich končinách naprosto neznámými. Na závěrečné exhibici se křehké ženy změnily v krvežíznivé bojovnice a muži se zdáli být přinejmenším ze žuly. Jestli bylo pro tuto dílnu něco typické, tak až neuvěřitelná soudržnost, disciplína a respekt k Petrovi a k jeho pravé ruce Radkovi.
OČIMA SEMINARISTŮ
Lanista PETRIUS Sachrus Nuskus (Péťa). Popis: výrazné lacláče, famózní japonský účes, noblesní černé tričko, grandiózní úsměv. Charakteristické rysy: nejkreativnější, nejinteligentnější (elektronika), nejkrásnější, nejsilnější, nejvtipnější (srší), inspirující, motivující, rozdávačný. Také tichý, skromný, nenáročný, nenápadný, pokorný, dochvilný apod.
Při rozhovoru se vyvarujte těchto chyb: T: Petře můžu jenom... / P: 10 kliků! / T: Ale já jsem jen... / P: 20! / T: Když já potřebovala... / P: 30! / T: To není fór! / P: 40. / T: Vždyť jich tolik neudělám. / P: 50. / H: Terezo neodmlouvej. / P: Tak ty si dáš s ní!!!

Dílna E - POULIČNÉ DIVADLO ALEBO AKO MOŽNO ZAHRAŤ SHAKESPEARA ZA POL HODINY
Lektor: Jakub Nvóta, režisér, autor, vedoucí souboru Túlavé divadlo.
Tím určitým Shakespearem se stal pro dílnu Othello. Nic nevadilo, že Desdemony byly v převaze. Pro přítomné gentlemany, Jakuba nevyjímaje, to nebyl žádný problém. V dílně bylo možno pozorovat dva hlavní proudy - pražský (část členů Improvizační ligy) a rosický (míněno DS soubor z Rosic u Brna), ale ani to nemohlo ohrozit zdárný průběh. Jakub šel všem svým svěřencům příkladem a srdnatě se vrhal i do jakýchkoliv přidružených šumperských aktivit, které nikdy nemají k pouličnímu divadlu daleko. A tak bylo Éčko výborně připraveno na pouliční divadlo, které se ještě před závěrečným večerem rozhodli předvést veřejnosti přímo v ulicích města. Nutno říci - s velkým úspěchem!!!
OČIMA SEMINARISTŮ
Je Autorita Která Umí Bavit / Naučí Všechny Othella Tragédovat A Šmitec!
Jakub Nvota je dobrý režisér, který kdyby se mohl rozkrájet, byl by souborem skvělých herců.

Dílna G - PŘEKVAPENÍ
Lektor: Patrik Lančarič, režisér, pedagog.
Jako materiál pro budoucí představení dílny G Patrik přivezl svým frekventantům písničku skupiny MUSE - Butterflies and Huricanes. A zadání? Motýlí efekt. Dvanáct účastníků spolu s lektorem hledalo formu a prostředky jak srozumitelně sdělit cestu od mávnutí motýlího křídla na jedné straně země, až k hurikánu na opačném konci naší planety. Géčáky bylo denně vidět jak i mimo dílnu kdekoliv pohromadě sedí a diskutují, ujasňují si názory, pobrukují si text výše zmíněné písničky a později řeší technické problémy související s prezentací. Pečlivá příprava se vyplatila a sobotu večer nejednomu divákovi příjemně běhal mráz po zádech.
OČIMA SEMINARISTŮ
Jak Patrika poznáte? Dochvilný, nenápadný, mlčenlivý, vždy neupravený, hladce oholen, chabá gestikulace, abstinent, nekuřák (zarytý).
Kde Patrika nepotkáte? Na romantické procházce v přírodě, u ohníčku, při ranní rozcvičce, ve špatné náladě, v noci na hotelu.
Kde Patrika potkáte? V Dakotě.
Co si o něm myslíme? Já myslím, že je to v jádru dobrej člověk. On je taký energický. Pohoda, klídek, tabáček. Telefonní číslo rozdává na potkání, číslo bot tají.

Kromě celodenní práce v dílnách doprovázelo akci několik divadelních představení, projekce a další program:
· Divadelné združenie Partizánske, Slovensko, Daniil Charms, Jozef Krasula: Spomienky budúceho starca.
· Odevšad a Michal Hecht: Večer pantomimy.
· Divadlo TotO Praha, N.V. Gogol, H. Jůzlová: Vij.
· Společné lehce sportovní odpoledne (dobrovolně povinné pro všechny třídy).
· Večerní exhibice lektorů, promítání loňského filmu z dílny O. Pavelky.
· Závěrečné ukázky z dílen.
Nasedám do vlaku na nádraží v Šumperku - cílová stanice Praha Hlavní nádraží. Vlak se pomalu rozjíždí a já přemýšlím, po kolikáté už se loučím… PO DESÁTÉ!
Letos se Šumperk kryl s Jiráskovým Hronovem a to téměř na den přesně. Seminaristů bylo tedy o něco méně, ale vůbec to nevadilo. Alespoň jsme měli větší šanci pořádně poznat všechny ty nové tváře. Dílny netrpěly obvyklým praskáním ve švech. Lektorů jsme si užili vrchovatě a podle nepsané tradice, téměř 24 hodin denně, za což jim patří obdiv a poklona, stejně tak zdatnému organizačnímu týmu Alence (Crhové) a Karlovi. A taky všem kamarádům a kolegům ze všech tříd, co v Šumperku letos byli.
Doufám, že rok uteče mnohem rychleji, než letošní dílna a v srpnu se těším se všemi na shledanou.
Kateřina Kišišpa Crhová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':