Kandrdásek 2008
Veronika Jakubová
Devětadvacátého března 2008, v den předávání výročních cen Thálie, sešli se mladí adepti hereckého umění na celostátním finále dětských monologů a dialogů, Národní přehlídce Kandrdásek 2008. Devatenáctý ročník této soutěže se uskutečnil, jako mnoho předešlých ročníků, v divadelním sálku Fakultní ZŠ v Brandýse nad Labem, která je již tradičně, spolu s firmou AVL electronic Praha pořadatelem. Vyhlašovatelem přehlídky je SČDO, patronem město Brandýs nad Labem–Stará Boleslav, které také poskytuje nemalou finanční podporu.
Monology a dialogy mladých herců ve věku 11–18 let citlivě hodnotila porota ve složení: Rudolf Felzmann, Josef Horák a Martin Myšička.
Třebaže letošní počet účastníků byl přece jen o něco nižší než v předešlých ročnících, porota s potěšením konstatovala, že zde tentokrát neviděla výkony, které by nebyly hodny celostátního finále. Celkový repertoár byl dramaturgicky pestrý, vycházející především z prozaických textů a jejich dramatizací. Ve své většině výběr textů odpovídal i věku interpretů.
V mladší kategorii interpreti ulpívali více v rolích „vypravěčů“, své postavy většinou vytvářeli pouze vnějšími gesty a kostýmy. Nedocházelo ale k vytvoření hlubšího vztahu mezi postavou a interpretem. Ve vyšších kategoriích už (především díky dobrému pedagogickému vedení) bylo možné pozorovat vnitřní splynutí s postavou i pochopení její psychiky.
V kategorii monologu 11–13 let se na 1. místě umístil Nazaréno Klug ze souboru HOP HOP Ostrov, který se smyslem pro anglický humor a pointování jednotlivých částí přednesl úryvky z Tajného deníku Adriana Molea. Čestné uznání v této kategorii získala Zdena Dařílková ze ZUŠ Česká Lípa.
V dialogu 11–13 let opět zazářili členové souboru HOP HOP Ostrov. Vítězství získali Lukáš Goldmann a Adéla Kubištová za dramatizaci úryvku z Twainových Dobrodružství Toma Sawyera. Především Lukáš dokázal s lehce ironickým nadhledem a jemným humorem interpretovat Tomovo milostné sbližování s Becky.
Eliška Rojíková a Věra Tomanová se s dívčí jemností vypořádaly s postavami dvojčat z knihy J. Wilsonové Dvojčata v průšvihu. Nejpůsobivější částí jejich dialogu byla práce s polštáři, které představovaly postavy rodičů a babičky. Děvčata za svůj výkon získala čestné uznání. Stejné ocenění získala i Denisa Sedláčková ze ZŠ J. Babáka Brno za monolog v kategorii 14–15 let.
Jedním z nejsilnějších divadelních zážitků letošního Kandrdásku byla další dramatizace Toma Sawyera souboru HOP HOP Ostrov – tentokrát v kategorii dialog 14–15 let. Nazareno Klug a Jakub Velička si pohráli s vytvářením mizanscén, promyšleně pracovali s gesty, pauzou, pohybem i hudbou. Dokázali na jeviště přenést humor Twainova románu a současně na nich byla patrná radost a lehkost, s jakou si hrají.
Z věkové kategorie 16–18letých byli František Hnilička, Tereza Pachtová ze Studia Dagmar z K. Varů a Jana Novotná s Terezou Kotáskovou z DKM Česká Lípa vybráni jako reprezentanti Kandrdásku do soutěže monologů a dialogů dospělých amatérských herců – Pohárek SČDO. Za své výkony získali čestná uznání. Všem postupujícím porota naznačila směr, kterým by mohli na svých výkonech ještě zapracovat a docílit tak větší hloubky v charakteristice postav, v práci s pauzou a s pointováním jednotlivých textů.
Na závěr porota ocenila čestným uznáním paní Irenu Konývkovou za pedagogicko-uměleckou práci, pedagogické vedení dětských interpretů souboru HOP HOP Ostrov směrem ke kultivované řeči, schopnosti vyjádřit cit, vystoupit před druhými lidmi a navázat s nimi kontakt.
Devatenáctý ročník Kandrdásku je za námi. Věřme, že ten jubilejní 20. ročník přinese mnoho kulturních a inspirujících divadelních výkonů.