Návrh na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla 2020
Jana Dvořáčková, nar. 6. května 1970, Jaroměř
Zakládající členka divadelního loutkářského souboru Maminy Jaroměř se loutkovému divadlu věnuje doslova celý život. S loutkovým divadlem se poprvé setkala v rodině, okouzlila ji babiččina kuchyně a rodinné divadélko Urania. Už v osmi letech se stala členkou jaroměřského souboru Boučkova loutkového divadla – v té době ještě nemohla vodit loutky, protože nedosáhla přes lávky a proto její první role byly pouze mluvené...
V Boučkově divadle Jana působila do roku 2007, postupně jako mluvič, vodič, dramaturg, autor i režisér. Pomáhala s výpravou, vedla kroniku, psala texty k písním a byla rovněž principálkou tohoto divadla. Od roku 1988 vedla i dětský soubor, kterým do dneška prošly už dvě generace dětí. V Boučkově divadle napsala a režírovala v letech 1989-2002 přes dvacet loutkových inscenací, některé z nich byly uvedeny i na řadě loutkářských přehlídek, např. v Libčanech, v Lomnici nad Popelkou, na Trutnovském drahokamu, v Hradci Králové či na Loutkářské Chrudimi. Jana rovněž působila v loutkářském souboru Chlup Jaroměř a jako autorka a režisérka také v souboru BOĎI Jaroměř.
V roce 2006 spoluzaložila Loutkové divadlo Maminy, zprvu jako odnož Boučkova divadla. Ale již v roce 2007 se Maminy osamostatnily – a Jana i zde působila a působí jako herec, autor, režisér, výtvarník, spoluautor hudby, organizátor, účetní, správce webových stránek, fotograf…
A nedílnou součástí divadla Maminy je i dětský loutkářský soubor Blechy, jehož je rovněž obětavou vedoucí.
Již za působení v Boučkově divadle získala Jana řadu ocenění na loutkářských přehlídkách jak od odborných porot, tak od diváků. Představení Kašpárek a princezna Darla (1998), které napsala a režírovala, bylo uvedeno v hlavním programu Loutkářské Chrudimi. Na tento úspěch navázala později s LD Maminy a DLS Blechy. Celá řada inscenací obou souborů pod Janiným režijním vedením získala cenu i na řadě dalších přehlídek – na Loutkářské Chrudimi např. Princezna Rozmařilka (2006), Černá a bílá Fróna (2007) a nejúspěšnější z nich, Malá indiánská pohádka, získala na LCH cenu za inscenaci. Byla uvedena i na Jiráskově Hronovu 2011. V roce 2015 byla v hlavním programu LLCH uvedena její inscenace Vyvraždění Vršovců a řada dalších inscenací z tvůrčí dílny Jany Dvořáčkové, např. O draku Baziliškovi (2011) či Kašpárek a princezna z jezera (2019) byly uvedeny i v doplňkovém programu Loutkářské Chrudimi.
Velkým počinem Jany Dvořáčkové jsou také Kašpárkovy večerníčky pro kluky a holčičky, cyklus loutkových představení uváděných 1x měsíčně v Jaroměřském divadle (v současnosti běží již 24. řada a diváci mohli shlédnout už na 70 představení).
Veškerá Janina práce je motivována úctou k odkazu „předků“ – jaroměřských loutkářů v čele s Rudolfem Boučkem, zakladatelem jaroměřského loutkového divadla. Jana se snaží přinést svým divákům vždy nejen kultivovanou zábavu, ale i poučení, radost z krásy a čistoty českého jazyka. Svou prací šíří slávu a tradici loutkového divadla nejen po celých východních Čechách, ale i za jejich hranicemi. V roce 2020 oslaví své padesáté narozeniny.
Zdena Brouková, soubor LD Maminy Jaroměř