Školní rok 1931/32: "Konečně řekněme již spolkům, že jim už nebudeme půjčovati děti k jejich výdělkaření, k různým spolkovým reklamám. Chtějme, aby dítě bylo uchráněno dnešního chvatu a nervosy. Děti jsou často v pozdních večerních hodinách sháněny do různých spolků tělocvičných, kde do duší je zaséváno stranictví a často i bojovnost proti těm, kteří nejdou s nimi. Druhým vředem jsou divadla a besídky. Jednotlivé spolky a strany politické se rychle orientovaly. Viděli, jak dítě táhne tatínky, maminky a příbuzné. Děti rozmnožují průvody, hrají divadla, někdy dosti pochybně nacvičená. (Kronika školy)"
1961 školní děti nacvičily pohádku Sněhová královna, režie Jiří Pilař.
Po 2000 tradici divadla převzala škola v Lukavici.
V současné době je v lukavické mateřské i základní škole dáván velký prostor dramatické výchově,
V Mateřské škole působí soubor Lukavánek, který každoročně připravuje nová představení. Vystupují v obci i v blízkém okolí a pravidelně a úspěšně se účastní přehlídky Chrudimská mateřinka.
Ve školním roce 2003/04 divadelní soubor Lukavánek nacvičil pohádku O králi Mlsounovi.
ZŠ: Projekt Perníková chaloupka.
"Celý měsíc jsme se společně připravovali na tento den. Nejprve jsme společně vyhledávali, četli a recitovali různé varianty pohádky O perníkové chaloupce. Z pohádkových knih jsme připravili výstavku na chodbě školy. Děti si vytvořily pracovní týmy, které začaly připravovat dramatizaci této pohádky a její předvedení pro ostatní spolužáky. Samy si navrhly a připravily kostýmy a kulisy. Při hodinách výtvarné výchovy a ve školní družině jsme různými technikami vytvářeli práce k tomuto tématu a vyzdobili jsme jimi školní chodby a třídy. Týden předem každý žák doma zkoumal, kolik sladkých jídel, pití a pamlsků on sám a jeho rodina zkonzumuje. Páteční den jsme zahájili písní Perníková chaloupka, poté jsme se v týmech věnovali našemu průzkumu spotřeby sladkého. Po svačině došlo na různá provedení pohádky O perníkové chaloupce. Na dramatizaci se přišly podívat děti z mateřské školy se svými učitelkami i někteří rodiče a prarodiče."