Jak to vlastně s naší historickou oponou bylo… 1. část
Publikováno 10.10.2015 | Autor: Jarda
Pokud jste si na našich stránkách přečetli o „Noci sokoloven“, která v naší sokolovně proběhla 11. září, pak už také víte, že jsme právě na této akci slavnostně pokřtili naši původní historickou oponu z roku 1912, kterou se nám podařilo kompletně zrestaurovat a vrátit ji zpět na jeviště, odkud byla před desetiletími z ideových důvodů násilně odstraněna. Podařilo se tedy něco, v co jsme ještě před půl rokem vůbec nedoufali a na co jsme nyní, a myslím že právem, poměrně dost pyšní. Jak ale cesta za jejím návratem na jeviště vůbec počala? O tom si právě dnes něco povíme…
Foto - 1
Po svém odstranění z jeviště (a dlužno říct, že zatím neznáme přesný rok, kdy opona byla z jeviště sundána – někdo mluví o roku 1954, jiný 1956 a také jsou lidé, kteří ji zde ale určitě pamatují ještě na začátku 70. let, tak si vyberte… :-) ) se opona nacházela v nedůstojných podmínkách, zpřehýbaná a poskládaná do cca metrového čtverce a zarovnaná pod obrazy v Podlipanském muzeu. Po obnovení Sokola ji zde takto nevhodně uloženou našli naši členové a přemístili zpět do sokolovny, kde ji alespoň natočili na kobercovou trubku a uložili v bývalé kanceláři za galerií s tím, že se třeba jednou oponu podaří opravit a pověsit ji na jeviště zpět. Léta ale plynula….
Věci se pomalu daly do pohybu až 1. ledna 2014, kdy se členové současného výboru sešli v sokolovně symbolicky přivítat Nový rok, a při té příležitosti byla opona snesena do velkého sálu, abychom se na ní po letech alespoň podívali. Někteří z nás ji na vlastní oči viděli úplně poprvé. Na fotografiích z jejího rozbalení výše je vidět, že dostat ji dolů do sálu nebylo úplně jednoduché.
Foto - 2
Po jejím rozbalení se potvrdilo to, co jsme už věděli z výpovědí služebně starších členů Sokola, kteří ji před lety již viděli. Opona byla ve stavu, který jednoznačně vylučoval možnost ji znovu vrátit na jeviště zpět. Polámaná, potrhaná, okousaná od myší a s opadávající barvami…nebyl to hezký pohled. Alespoň jsme tedy využili možnost důkladně ji zdokumentovat a seznámit se podrobně s jejím stavem. Následným krokem pak bylo získání představy o reálných nákladech na její opravu. Ze staré sokolské kroniky jsme věděli, že v roce 1911 a 12, kdy místní lékárník a člen českobrodského Sokola br. Rudolf Rott oponu namaloval, činili náklady na její pořízení pouhých 405,- korun (!) tehdejší měny. O cenových relacích z oboru restaurování jsme neměli ani ponětí, a ve svých poměrně naivních představách jsme počítali s částkou v řádu desetitisíců… :-) Oslovili jsme proto několik odborníků v oboru restaurování, až jsme se postupně propracovali na Akademii Výtvarných Umění, konkrétně katedru Restaurování a ještě konkrétněji pana profesora Strettiho, vedoucího této katedry. Jeho odborný posudek s vyčíslením nákladů na restaurování naší opony nám ale vyrazil dech a na čas vzal i veškeré naděje na to, že se opona ještě někdy na jeviště vrátí…
Foto - 3 - posudek a rozpočet 1.362 550, - Kć
Publikováno na webu http://sokolbrod.cz/jak-to-vlastne-s-nasi-historickou-oponou-bylo-3-cast 12. 10. 2015
Pro DČAD - díky upozornění
Ing. Jaroslava Petráska - náčelníka T. J. Sokol Český Brod.
Email: sokolceskybrod@seznam.cz