Od roku 1952 se můj otec Jaroslav Dostál začal zabývat myšlenkou obnovení ochotnického divadla v Zaječicích. Předcházelo tomu to, že asi v roce 1950 se rušila závodní knihovna v Botaně Skuteč, kde pracoval a bylo mimo jiné vyřazeno velké množství /kolem 100 ks/tištěných scénářů divadelních her, které nikdo nechtěl a skončily by v kotelně nebo ve sběru. Otec je všechny přivezl domů a asi 2 roky byly uloženy ve skřínce v ložnici. Potom se domluvil s několika dalšími nadšenci do divadla a společně založili divadelní spolek a začali hrát divadlo. Z dovezených scénářů vybral několik her / většinou veseloher od V.K.Klicpery / Pamatuji se, že se hrály hry :Bělouši, Divotvorný klobouk, Zlý jelen, Hardián z Římsů, Rohovín Čtyřrohý, Mordová rokle a také některé humorné epizody z Dobrého vojáka Švejka. Na další už si nevzpomínám. V té době sestával divadelní soubor z těchto herců : Jaroslav Dostál,který zároveň všechny hry režíroval, Břetislav Meduna, Zdeněk Tesař, Antonín Suchý, Ota Ceral, p. Švadlenka, p.Šrámek a dále ženská část souboru : paní Emilie Štěpánová, Marie Červinková, Jiřina Šrámková, a Hana Musílková. Možná ještě někdo další, ale to už si nevzpomínám.
Nejdříve se vybrala hra a potom se přidělily jednotlivé role a začalo se nacvičovat. To vše probíhalo u nás v kuchyni, kde nejdříve probíhaly čtené zkoužky a později již hrané, při kterých se již piloval text a hlavně pohyb po jevišti. Když byla hra dostatečně nazkoušená, proběhlo několik zkoušek už na jevišti v hospodě U Tesařů. Pikantní na celé věci bylo, že ze šatny herců se chodilo na jeviště po venkovní dřevěné lávce a to za každého počasí. Všechna dávaná představení byla vždy vyprodaná do posledního místečka a ještě stáli diváci i okolo zdí. Na výrobě kulis pro jednotlivé hry se podílel otec s p. Šrámkem. Odkud byly jednotlivé kostýmy si nepamatuji.
Vzhledem k tomu, že si ochotnické divadlo v Zaječicích získalo značný ohlas v širokém okolí, přijeli se několikrát podívat na jeho hry i zástupci Divadla v Pardubicích, zejména jeho ředitel v letech 1953 - 56 Karel Novák, který byl výkony herců příjemně překvapen, pomáhal radami s režírováním a dokonce si i v několika hrách i zahrál / role Švejka a jiné/. Po čase začal tatínka přemlouvat, aby přešel hrát do Divadla v Pardubicích. Dokonce byl i několikrát u nás doma, kde se snažil přemluvit maminku, ale nakonec z toho nebylo nic.
Éra ochotnického divadla v Zaječicích trvala asi do roku 1957, kdy došlo k částečnému zřícení venkovní dřevěné lávky a protože nebyl nikdo, kdo by jí opravil a navíc bylo v obci otevřeno kino a tak divadelní soubor zanikl.
Tuto informaci podávám proto, že jsem si přečetl strohé informace podané p. Antonínem Suchým. Je mě s podivem, že podal tak kusé informace, když sám se na činnosti souboru jako herec podílel. Asi se styděl přiznat, jak se v 50tých letech angažoval.
S pozdravem Jaroslav Dostál