Historie ratměřického masopustu
( vybráno z kronik obce a SDH Ratměřice)
V předválečné historii Sboru dobrovolných hasičů Ratměřice zmínky o masopustním průvodu nenajdeme. V tehdejší kulturní ( slovy kronikáře Františka Hrušky vzdělávací) činnosti dominovala divadelní představení. To úplně první s názvem „ Když štěstí chodí po horách“ bylo sehráno v roce založení sboru ( 1929). Vedle něj byly pořádány ještě 3 přednášky, 10 proslovů a 1 film ( „ poučný“).
Hned v dalším roce Sbor zakoupil vlastní divadelní jeviště a sehrál na něm „ s velikým úspěchem“ za jediný rok 7 divadelních představení!
Jediný snímek jeviště máme v kronice z roku 1933 ze slavnostní akademie na oslavu 82. narozenin p. prezidenta T. G. Masaryka. Ochotníkům poté sloužilo do roku 1937. Že bylo chloubou a důležitým symbolem kulturní činnosti Sboru svědčí zápis kronikáře Jaroslava Opičky z doby okupace německými vojsky. „ Nejvíce ze všeho utrpělo naše jeviště, zeleným plyšem čistili si esesmani svoje pušky a kulomety a i jinak jeviště poškodili.“
Divadlo v Ratměřicích krátce ožilo i po válce. Zmínky o představení „ Osiřelo dítě“ máme opět v roce 1946. O dalších, kromě dětské hry „ Kašpárek čarodějem“ v roce 1958 ( ?) , však kronika mlčí.
V roce 1954 začíná tradice nová- pořádání masopustních průvodů. O prvním v řadě informuje kronikář Jaroslav Lupač, který na konci 60. let stručně doplňoval chybějící záznamy od roku 1950.
-------------------
Informace zpracoval starosta obce Ratměřice Viktor Liška.